Léčivé lázně


V této kapitole je uvedeno dávkování standardní. Pokud pro určité původce chorob je stanoveno dávkování speciální, je přesně uvedeno u původců chorob tučnou kurzívou. Světlounce modře normálním písmem jsou označena dávkování a postupy, které jsou skutečně účinné ( jejich účinnost byla ověřena akvarijní praxí ).

Upozorňuji, že různé druhy ryb mohou i různě reagovat na uvedenou léčbu, tudíž je třeba postupovat maximálně opatrně a nejdříve vyzkoušet účinek na malém počtu ryb. Zároveň rozdělení dávky do více menších je velmi vhodné.


Bioverm


Tento veterinární prostředek má antihelmintozní účinky ( účinná látka levamisol ). Dávkuje se 1 - 1,5 ml na 1 l vody, lázeň se nechá působit 6 dní, poté se léčivá lázeň odstraní, 3 dny se neléčí a poté se znovu dávkuje léčivo. Jelikož přípravek jako většina ostatních nefunguje na vajíčka parazitů, je nutné opakovat tuto léčbu, např. i 6x. Vždy poslední den pauzy se rybám dají sežrat patentky napuštěné Biovermem podobně jako u Concuratu a další dva dny se ryby nekrmí. Pokud se jedná o léčbu ve velkém akváriu, dávkuje se 1,5 ml na 1 l vody a po každém odkalení nebo výměně vody se dolévá voda s 1,5 ml Biovermu / 1 l vody. Nechá se působit 1 měsíc nebo i déle. Opět po 8 dnech se dávají sežrat napuštěné patentky. Během léčby se silně vzduchuje a nefiltruje, doporučovala bych však filtr roztokem léčiva naplnit. Na konci léčby je vhodné filtrovat přes aktivní uhlí případně výměna 1/3 vody. Není vhodné tuto léčbu používat příliš často, bohužel se stává, že parazité si vytvoří proti antihelmintozním přípravkům imunitu. Tato léčba je vhodná i pro léčení tak citlivých ryb jako sumců, skalár, živorodek, i vodní plži snášejí léčbu dobře. Na rostliny nepůsobí negativně. Léčba je ověřena akvaristou
cat_fish@volny.cz ( www.catfish.cz ).

použití - proti hlísticím ( Capillaria )


Concurat


V roztoku 300 mg tohoto léku ( účinná látka levamisol ) na 1 litr vody se namáčí živé krmivo, které se pak zkrmuje. K tomu se hodí pouze červené pakomáří larvy ( Chironomidae ). Jakmile první larvy uhynou, zkrmujeme dosud živé larvy rybami. Takto upravené larvy lze i zmrazit, jejich léčivý účinek nemizí. Hodí se i pro léčení citlivých sumců.

použití - proti hlísticím


Entizol


V případě tablet 250 mg se používá jedna tableta na 62.5 litru vody. V případě 500 mg tablety připadá tableta na 125 litrů vody. Koupel trvá 3 - 5 dnů. Jedna akvaristka použila podobné dávkování, avšak mírně modifikované na léčbu nemocného ancistruse - použila 1,5 tablety 250 mg na 60 l první den a druhý den jednu tabletu. Po 4 dnech odkalila nádrž a část vody vyměnila. Po týdnu postup zopakovala. Ancistrus se zcela uzdravil. Dávkování tedy je ověřeno akvarijní praxí. Existuje i jiné dávkování a to 3 tablety po 250 mg aktivní látky na 100 l akvarijní vody a druhá dávka 2 tablet na 100 l vody po 24 hodinách od první dávky. Špatně se rozpouští a rostliny jej snáší vcelku dobře. Toxicita na ryby je velmi malá. Aktivní látka se vstřebává žábrami do krevního řečiště.

použití - proti parazitickým bičíkovcům ( Spironucleus, Hexamita apod. ), Piscinoodinium,



Furanace - P


Používá se 2 - 4 mg do litru vody pro dlouhodobé koupele. Snášenlivost u ryb i rostlin je výborná.

použití - proti bakteriozám



Gentiánová violeť


1 g gentiánové violeti se rozpustí v 50 - 100 litrech vody po dobu 7 dní. V případě napadení jiker měňavkami ( měknutí jiker, odumírání, sekundární zaplísnění ) se používá 0,05 mg/l po dobu 5 minut každé dva dny.

použití - proti krevním bičíkovcům ( Trypanozoma, Trypanoplazma ), Cryptobia branchialis a měknutí jiker



Chinin


Používá se 1 g chininhydrochloridu nebo chininsulfátu na 50 litrů vody. Je dobře snášen i při dlouhodobém používání např. 14 dní a déle. Tehdy je nutné po týdnu přidat třetinu nebo polovinu původní dávky, rozkládá se. Chininsulfát je hůře rozpustný. Snášenlivost u ryb je dobrá.

použití - proti prvokům ( Chilodonella, Ichtyobodo, Trichodina apod. )



Chloramfenikol


Jsou dvě možnosti dávkování. Buď 200 - 500 mg dobře rozpustného chloramfenikolu - sukcinátu na 1 litr vody po dobu 10 - 11 hodin za silného vzduchování. Toto je přepočítáno z rybářských metod. Pro akvaristické účely je však možné i 250 - 500 mg na 10 litrů vody po 24 hodin a déle. Pokud je k dispozici málo rozpustný D - chloramfenikol, rozpustí se nejdříve v troše horké vody a pak se ředí podle návodu. Je možné jej použít i pro malý, tří až čtyřnedělní potěr pro dlouhodobou koupel.

použití - proti bakteriozám kůže a žaber



Kuchyňská sůl


Při silné infekci 20 g soli na 1 litr vody po dobu 15 až maximálně 40 minut ( spíše 30 minut ). Pro velmi malý potěr se doporučuje 10 g na 1 litr po dobu 30 minut. Dlouhodobá koupel sestává z 0,05 - 0,3 g na 1 litr vody po dobu více dní. Pro citlivější druhy ryb ( z vod zvláště měkkých ) je vhodné použít dávku 0,05 g/l a doba použití koupele musí být kratší. Nutno sledovat chování ryb během léčení. Koncentraci 0,3 g v litru snášejí rostliny špatně. U ryb podporuje tvorbu kožního slizu. Pokud je v chovu problém se slabým zaplísněním jiker, používá se 10 g/l po dobu 5 - 20 minut.

použití - proti vnějším cizopasníkům ( Cryptobia, Ichtyobodo, Chilodonella, Piscinoodinium, Trichodina, Trichodinella ), zaplísnění jiker i ryb



Malachitová zeleň


Rozpustí se 1 g malachitové zeleně ( oxalát je jedovatější než chlorid ) v litru dest. vody. Z něj se používá 1 - 10 ml roztoku na 100 litru vody v akváriu. Při dlouhodobých koupelích se třetí a pátý den přidává poloviční dávka. Je dost toxická, avšak pokud je ve vodě zvýšený obsah organických látek, snižuje se toxicita i léčivý účinek. Při používání v akváriu bez dna a rostlin se musí použít nejnižší možná dávka, v případě akvária s již zmiňovaným lze použít dávky vyšší. Doporučuje se podávat dávku po částech a sledovat ryby. Odolné vůči tomuto léčivu jsou např. Tanichtys albonubes, zatímco Corydoras a Nannostomus jsou citlivé. Malachitová zeleň je karcinogenní. Při přeléčení zaplísnění jiker se používá vodný roztok 5 mg/l po dobu 1 hodiny.

použití - proti ektoparazitům ( Cryptobia, Ichtyobodo, Ichtyophthirius, Chilodonella, Piscinoodinium, Trichodina, Trichodinella ) a plísním



Manganistan draselný


Pozor na silnou toxicitu. Toxicita a zároveň účinnost se snižuje při zvýšené koncentraci organických látek. Používá se 1 g na 100 litru vody po dobu 60 - 90 minut podle druhu ryb. Čím vyšší je teplota, tím rizikovější je použití lázně.

použití - proti zaplísnění a bakteriálním a ektoparazitickým plísním a prvokům ( Achlya, Chilodonella, Ichtyobodo, Saprolegnia, Trichodina, Trichodinella )



Methylenová modř


Používá se 1 g barviva na 50 až 100 litrů vody k dlouhodobým lázním ve studenovodní akvaristice.

Chtěla jsem použít nejmenší míru tohoto dávkování, avšak zabarvení je pak skutečně velmi intenzivní. Je lépe si připravit vodný roztok methylenové modře a přidávat ho do akvária tak dlouho, dokud modré zabarvení nebude odpovídající.

Jiný zdroj uvádí použití následující : připraví se roztok pomocí 1 g methylenové modře do 1 litru vody. Z toho se pak používá 0,5 - 1 ml tohoto roztoku na 1 litr akvarijní vody. Methylenová modř je dosti toxická na exotické ryby.

použití - proti plísním, ektoparazitům ( Chilodonella, Ichtyobodo ), entoparazitům ( Trypanoplazma ) a proti vodnatelnosti



Trichlorfon ( Neguvon, Masoten, Soldep )


Trichlorfon jako účinná látka je přítomen v přípravcích Neguvon ( Bayer ), Masoten ( Bayer ) a Soldep ( Spolana Neratovice ). Jelikož trichlorfon nezabírá na vajíčka vejcorodých parazitů, musí se aplikovat 3 - 4 x po šesti dnech. Masoten se dávkuje jako 0,4 mg na 1 litr vody po dobu tří dnů. Teplota by se měla pohybovat na 20 - 28 stupních. Pokud se používá Neguvon, musí se dávkování počítat o 20 % nižší ( toto dávkování je ověřeno pro 100 % likvidaci žábrohlístů ). Nutno dodat, že tato dávka v úplně prázdném akváriu je silně toxická, přišla jsem tak o dva ancistruse a málem o tři pancéřníčky. Nesmí se použít na léčení citlivých sumců. Léčivo je většinou dobře snášeno, u pancéřníčků Callichthyidae se musí dát pozor na předávkování. Pro likvidaci Capillarií by bylo třeba dávkování až 1,6 mg na 1 litr vody Masotenu, což však je již tak vysoká koncentrace, kterou mnoho ryb nepřežije ( pro likvidaci hlístic rodu Camallanus stačí koncentrace 0,4 mg/l Masotenu ). Na rostliny zřejmě nemá negativní vliv. Soldep je léčebně aplikován 1 - 2 . 10 -3 ml / l po nejkratší dobu 48 hodin. Tento přípravek nelze použít na střevní parazitické červy.

použití - proti parazitickým korýšům a červům, napadajícím pokožku, žábry a střeva - Dactylogyrus, Gyrodactylus, Camallanus, Capillaria ( poslední dva nelze likvidovat Soldepem )



Penicilin


Tabletovaný 400 000 m.j. na 80 litrů vody. Dávkuje se denně po dobu 6 - 7 dnů. Dávku je možno i zdvojnásobit, rybám ani rostlinám neškodí. Pak je ale doporučováno použít 10 000 m.j. na 1 l vody, nechat působit 2 hodiny a koupele opakovat 6 až 7 dní. Nedoporučuje se dávat malá množství krátkodobě vzhledem k možnému vzniku rezistentních kmenů bakterií. Nedoporučuje se používání injekčního penicilinu, jelikož kalí vodu a u ryb se může vytvořit zaplísnění.

použití - bakteriozy kůže a žaber a některým formám vodnatelnosti



Síran měďnatý ( pentahydrát )


Je třeba upozornit na skutečně velkou toxicitu pro běžnou osádku v akváriích ( bezobratlí a řasy ). Obzvláště tehdy, kdy je pH skutečně nízké. Čím nižší je, tím toxičtější jsou sloučeniny mědi. Zároveň zvýšená koncentrace organických látek snižuje léčebný účinek. Dávkuje se jako 3 g síranu měďnatého do 1 l vody, čímž získáme zásobní roztok, kterého pak aplikujeme 0,5 ml na 1 l vody v akváriu. Tato dávka se opakuje při čtvrtém a sedmém dnu. Doba koupele by měla trvat minimálně 12 hodin. Pozor však na to, že takováto koncentrace je pro určité druhy akvarijních ryb značně toxická. Při předávkování dochází k dýchacím potížím ryb.

použití - proti ektoparazitům, plísním a bakteriozám



Streptomycin


Používá se 25 - 50 mg na jeden litr vody pro dlouhodobou koupel trvající 6 - 8 dní nebo 250 mg na litr vody pro krátkodobou koupel 12 - 30 hodin. Při dávkování je třeba brát v úvahu, že přípravek může narušit činnost sluchového nervu a rovnovážné ústrojí ryb.

pouziti - bakteriozy kuze a zaber



Sulfonamidy


100 mg na 1 - 2 litry vody po dobu 3 - 5 dní. Neprospívá rostlinám a dokonce se nedoporučuje ani dávkovat je do nádrže s písčitým nebo kamenitým dnem. Špatně se rozpouští. Zde i u jiných antibiotik nutno dát pozor, aby bakterie nezačaly být proti léčivům imunní. Při poddávkování může vzniknout rezistence bakterií.

použití - bakteriozy kůže a žaber a některým formám vodnatelnosti



Trypaflavin


Při aplikaci je třeba zvednout pH nad 7. pH značně ovlivňuje účinnost tohoto léčiva. Pro prevenci se používá 0,1 g na 100 litru vody. Pro léčbu 1 g na 100 litrů vody. Každý čtvrtý, osmý a dvanáctý den je nutno doplnit dávku o 0,2 g na 100 litrů vody, trypaflavin se rozkládá. Na rostliny nepůsobí dobře, naopak snášenlivost u ryb je výborná.

Sama jsem zkoušela jiný způsob léčby. Zakoupený Acriflavin ( výrobce neuváděl, kolika procentní je roztok ) se běžně používá v koncentraci 1 ml na 10 l akvarijní vody. Po určité době je třeba přidávat určitý podíl vzhledem k rozkladu léčiva. Pokoušela jsem se léčit nepříliš invazivně bakteriozu ryb. Jelikož změna k lepšímu stále nepřicházela, nakonec jsem dospěla k dávkování 1 ml na 10 l akvarijní vody, ovšem denně. Tuto koncentraci ryby ( Poecilia reticulata ) snášely znamenitě a efekt proti bakterioze konečně byl viditelný. Toto dávkování bylo použito u přípravku z Kapušan. Pozor však na to, že jiné výrobky mohou mít zcela jinou koncentraci roztoku a tudíž obdobné dávkování nemusí mít stejně příznivý efekt. To samé dávkování likviduje znamenitě plísňová onemocnění ryb.

použití - proti ektoparazitickým prvokům ( Ichtyobodo, Chilodonella, Piscinoodinium ), bakteriozám a plísním



Ektoparazité - např. Saprolegnia, Achlya, Chilodonella, Ichtyobodo, Trichodina, Trichodinella, Tripartiella, Piscinoodinium, Ichtyophthirius

Entoparazité - např. Trypanoplasma