Ochočování


Zpočátku jsem chovala zcela divoké papoušky. Teprve postupně jsem vychovala polodivoké, kteří sice byli přítulní, avšak vzhledem ke chovu ve skupině si zachovávali veškeré vlastnosti divokých ptáků. Teprve v roce 1991 jsem zcela ochočila korelu chocholatou.

Zásadní požadavek na ochočování je ten, aby pták byl co možná nejmladší. Dále - v případě, že je v domácnosti sám svého druhu, je daleko větší šance, že jeho ochočení bude opravdu důkladné.

První požadavek není složité splnit. V současné době se ve specializovaných obchodech dají sehnat papoušci skutečně velmi mladí. Co se týče druhého požadavku, záleží na záměru, s jakým chcete papoušky chovat. Pro chov čítající rozmnožování, je nutné se spokojit s tím, že ptáci prostě budou více či méně divocí. V případě chovu ptáka jediného svého druhu bude výsledek ochočování daleko lepší.

V odborných publikacích se občas objevují návody na ochočování. Osobně jsem však postupovala podle mého mínění a v závislosti na chování papouška.

Korela byla zakoupena jako velice mladé mládě. V roce 1991 v květnu ještě v obchodech nebylo možno sehnat letošní mláďata. Přesto se podařilo ji sehnat. V tehdejší době ještě korela neuměla ani sedět na bidélku a jídlo jí dělalo také velké problémy, protože neměla ještě vycvičený zobák k loupání semen a neměla v něm ani dost síly. Stresový faktor se na jejím stavu podílel ve velké míře.

Prvním problémem bylo sezení na bidélku. Nejen že to korele činilo opravdu velké potíže, ale navíc pokud neviděla oblohu, odmítala se i o to pokoušet. Z toho jsme usoudili, že pochází z voliéry a přesunuli jsme její klec k oknu. Po krátké době se naučila držet rovnováhu. Potravu se nakonec také naučila přijímat, nejlépe slunečnice, což je logické, vezmeme - li v úvahu, že se jedná o velká semena a tudíž manipulaci s nimi je podstatně snadnější než s malým prosem.

Zálibu právě ve slunečnicích jsem využila pro ochočování. Prvním úspěchem bylo přesvědčení korely, aby si vzala slunečnici, nabízenou přres stěnu klece. Po určité době již bylo možno přistoupit k nabídnutí semen přímo z dlaně uvnitř klece. Pak nastalo období, kdy jsem znesnadnila přístup k semenům na dlani a korela byla přinucena si na moji ruku vylézt. Zakrátko bylo možno korelu z klece pomalým pohybem vynést.

Obtížnější bývá naučit ptáka, aby reagoval na natažený prst a sám na něj usedl. Řeší se to malým tlakem na bříško od nožiček směrem nahoru. Je dobré ( a to se skutečně velice osvědčilo ) podmiňovat jeho usednutí na prst vhodně voleným slovem. Pokud se to povede, malá odměna v podobě oblíbeného sousta není vůbec na škodu.

Pokud jste již dorazili do tohoto stadia, nezbývá pak nic jiného, než se papouškovi věnovat a upevňovat tak mezi sebou citový vztah.