Plži v akváriu

Kdysi dávno jsme meli v akváriu typickou formu okružáku a také dvě Ampulárie. Ty se mi nepodařilo rozmnožit. Okružáci se rozmnožovali až moc dobře. Velkým problémem pro plže bývá nízká tvrdost vody, pamatuji si, že mívali velmi nekvalitní ulity a navíc si je vzájemně okusovali. Pomohla zvýšená tvrdost.


To bývalo kdysi. V současné době šneky v akváriu nemám, při úplné obnově akvária jsem je vysbírala. Šlo to těžce, ale stálo to za to. Nejdříve jsem vysála všechny šneky hadicí z povrchu substrátu a ze stěn a poté jsem již na souši prohrabovala rozprostřený substrát a vyjímala odtamtud další šneky. Od 10.11. 2001 je akvárium odšnekované a dosud ( 1.2.2002 ) se neobjevil jediný šnek. Měla jsem v akvária rovnou dva druhy, okružáky z nově přinesených rostlin a plovatky.

Původ plovatek je zajímavější, měla jsem je v akváriu od podzimu 1999. Objevili se za podivných okolností. Poslední rostliny jsem sázela 25.7.1999. Od té doby žádné jiné nové rostliny do akvária sázeny nebyly a žádná jiná dekorace umisťovaná také nebyla. Živé krmivo v zásadě nepoužívám a to mnoho let. Přesto jsem náhle ve společnosti okružáků dne 9.9.1999 a poté ještě 12.9.1999 objevila dva podivné plže s protáhlou ulitou. V té době ještě byli velmi malí, jeden však byl o něco větší než druhý. Zdálo se být absolutně nevysvětlitelné, jak se mohli v akváriu objevit. Až pak jsem si uvědomila, že krmím Tetraphyllem od Tetry. To je totiž jediná možnost, jak vysvětlit jejich náhlou existenci. Vypadá to tak, že vajíčka měkkýšů byla přítomna v sušeném krmivu a navíc byla zcela životaschopná. I to vysvětluje, proč oba plži nebyli stejného vzrůstu, jedno vajíčko bylo zřejmě do akvária zaneseno dříve a druhé o něco později. Tetraphyll podle údajů výrobce obsahuje nejen řasy, ale i měkkýše. Je nanejvýše znepokojující, že sušené krmivo obsahuje vajíčka, která jsou životaschopná !V mém případě došlo k zanesení měkkýšů, avšak nelze vyloučit, že může dojít k zanesení vajíček parazitů. Zdá se, že technologické postupy Tetry nejsou postaveny tak, aby krmivo bylo skutečně nezávadné. Zanesene plovatky mají vysokou množící schopnost, upozorňuji, že proti nim se okružáci množí nejméně desetkrát pomaleji. Tetra mi tím způsobila poměrně hodně problémů, je jistě pochopitelné, co dokáží přemnožení plži v osázeném akváriu. Od tohoto incidentu toto krmivo zásadně nepoužívám. Je ovšem těžké stanovit, zda jiná sušená krmiva na trhu nemají obdobný problém s nezávadností.

8.5.2002 : Objevilo se několik nedůvěřivců, kteří tvrdili, že výše zmíněný způsob zanesení plžů do akvária krmivem není možný. Takže vážení, nejsem jediná. Akvarista Kukutil se stále podivoval, kde se berou zvláštní plži, které ještě v akváriu neviděl, ve výtěrce. A stále přibývali noví a noví. Až zjistil, že problém bude patrně v krmivu Sera Micron. Jiný způsob zavlečení také vylučuje.