Sépiová kost, ať už umělá nebo přírodní, je velice vhodná složka krmiva. Přírodní sépie však obsahuje velké množství soli, proto ji před použitím musíme důkladně umýt a vymáčet ve vodě. Vhodné je vodu vždy dvakrát denně vyměnit a postup opakovat po dobu jednoho týdne. Po usušení je vhodná k použití. Náhradou za přírodní sépii mohou být následující suroviny :
- Stará omítka vápenná - velmi vhodná, nejen dodává vápník, ale obsahuje i zrnka písku a při její konzumaci dochází k obrušování zobáku a nehrozí tak jeho přerůstání
- Vaječné skořápky - obsahují CaCO3, MgCO3, Ca3(PO4)2, Mg3(PO4)2, organické látky a stopové prvky. Nejlepším postupem je zužitkovat skořápky z dokonale uvařených vajec natvrdo, jelikož pouze tak je zajištěna infekční nezávadnost. Po uvaření je usušíme a rozdrtíme.
Někteří chovatelé si vytvářejí umělé sépiové kosti podle tohoto receptu:
1 díl písku, 1 díl rozemletých skořápek, 2 díly strouhané křídy, 0,4 dílu hašeného vápna, 0,1 dílu Roboranu, 0,1 dílu Plastinu, 0,1 dílu Konvitu se promíchá s malým množstvím vody a těsto se dává do forem, ze kterých se po uschnutí vyklápí a podává. Tento recept jsem nikdy nezkoušela, tudíž se ke kvalitě nemohu vyjádřit.
Slepičí vejce se mohou dávat ptákům buď jako vejce uvařená natvrdo nebo ve formě míchanice, ovšem bez oleje. Pozor, aby vejce byla skutečně dobře uvařená, jinak hrozí nebezpečí nakažení salmonelozou. Zároveň se však nesmí překrmovat, jelikož údajně hrozí nebezpečí předávkování denaturovanými bílkovinami a následným onemocněním ptáků dnou. Z vajec se připravují velmi různorodé směsi. Např.: K rozmačkanému vejci uvařenému natvrdo přidáme rozdrcené vaječné skořápky, dále se přisypou 2 az 3 lžíce strouhanky, vrchovatá lžíce tvarohu a strouhaná mrkev. Mohou se přidávat i nasekané kopřivy, salát nebo pampeliška, sušené mléko, ovesné vločky, piškoty nebo vitamínové přípravky.
Používala jsem poněkud jiný recept. V době hnízdění jsem připravovala míchaná vejce s nastrouhanými vlašskými ořechy a Roboranem. Směs byla velmi dobře přijímána.