Co dělat, když rostlinky nerostou

Problémem mnoha akvaristů je pěstování akvarijních rostlin. Dříve rostlinky rostly samy od sebe, pod žárovkou, bez hnojiv. Nyní tomu tak není. Ptáte se proč? To by mě také zajímalo. Jednou věcí, která za to může, je bezesporu prodej nevhodných druhů, které nejsou schopné trvale žít pod vodou a nebo jsou prodávány rostliny pěstované emerzně, pro které je zasazení do vody šok. Pokud Vám však nerostou rostlinky skutečně vhodné pro akvárium a současně i pod vodou byly pěstovány, pak je někde problém.

A nezbývá než hledat příčinu.

Také mě to postihlo. Pokaždé, když jsem zasadila nějakou rostlinku, postupně chřadla až uchřadla. Ať jsem zasadila cokoliv, vždy to dopadlo stejně. Byla jsem zoufalá, věnovala jsem péči o akvárium spoustu času a kupovala kdejaké preparáty a hnojiva. A nic. Tak jsem si jednoho dne řekla dost a všechno totálně změnila.

V prvé řadě jsem odstranila půdní filtr s opačným oběhem vody. Rošt šel pryč a místo něho jsem musela přikoupit ještě nějaké kamínky, aby vrstva byla dostatečně silná. Použila jsem středně zrnitý substrát. Vnější filtr jsem předělala na vnitřní, na nasávací trubici je kostka molitanu a jinak je filtr používán pouze jako čerpadlo. Je nastaven na nejnižší výkon. Kvůli problémům s doplněním osvětlovací rampy o další zářivku jsem musela koupit nové korýtko a stávající kryt proříznout. Použila jsem a používám kombinaci zářivek Narva teple bílá a Aqua Glo. Obecně řečeno tedy jsem zvýšila intenzitu osvětlení a dobu osvětlení, koupila jsem spínací hodiny. A dále jsem začala pořádně odkalovat. Dříve to moc nešlo, všude byli šneci a nechtěla jsem je zahrabat, aby neuhynuli. Kal se na povrchu neakumuloval, jelikož zde byl nainstalovaný obrácený půdní filtr, takže ani nebyl důvod odkalovat. Ale prostě dno potřebovalo prohrabat. Od té doby pravidelně odkaluji odkalovacím zvonem, pořádně prohrábnu vrchní vrstvu. Když se se dnem vůbec nehýbá, alespoň v mém akváriu to nesvědčí rostlinkám. Dalším opatřením je naprostá absence jakýchkoliv přípravků do vody, ani hnojiva, prostě nic. Pouze používám vitamíny pro ryby. Vodu vůbec neupravuji, pouze nechávám odstát.

To vše jsem změnila a situace se změnila k lepšímu. Valisnerie rostou jako zběsilé ( ty dříve nešly ), cryptocoryny také, i ostatním rostlinkám se daří. Jen Ceratopterisům ne. Avšak to je naprosto normální, v každém akváriu jako ve zcela neopakovatelném fungujícím výseku přírody se najdou druhy, které nikdy nepůjdou.

Nepovažuji se za superznalce rostlinek, avšak pokusila jsem se zde shrnout zásahy, které se mi osvědčily a doufám, že pomohou i ostatním v boji za krásné akvárium.