Tipy

Toto místo je určené pro zajímavá řešení problémů a údržby Vašich akvárií. Pokud máte nějaky tip, zamailujte ...

Zavlekli jste si do akvária nezmary a nevíte, jak se jich zbavit? Vezměte plochou baterii, připojte na ni dva dráty, jeden dejte volně do vody a druhý do blízkosti nezmara ( tento drát je na konci z malé části odizolován ). Nezmar, zasažený napětím 4,5 V, se smrskne do kuličky a lze jej odtrhnout od podkladu a odsát. Tímto způsobem nehrozí přetržení nezmara a jeho nové pomnožení. Toto opatření je možné provádět v plně zabydleném akváriu.

Správně, pokud si zakoupíte nové rostliny, je dobré je podrobit karanténě zhruba 2 - 3 týdny. Pokud nechcete tak dlouho čekat, použijte roztok KMnO4 . Připravený roztok nemusí mít přesnou koncentraci, stačí, pokud bude zbarven do odstínu mezi růžovou a fialovou. Tato látka rostlině neškodí, avšak dezinfikuje. Pokud je tedy roztok intenzivně zbarven, postačí koupel rostlin asi 10 minut. Pak stačí jen opláchnout rostlinu ve vodě a můžete sázet. Jednou jedinkrát jsem po zakoupení nových rostlin v akvaristice nedezinfikovala a zavlekla jsem si do akvária velmi pěnou populaci krupičky.

Petr Ošťádal přišel na zajímavý způsob, jak odstranit vláknité řasy z porostu vodních rostlin. Využívá k tomuto účelu malý mixér, který se přidával k balení Cola Caa. Na dosavadní plastovou tyčku, připojenou k mixérku, nasadí normální brčko bez kolénka a do něj vsune špejle. Tu na konci roztřepí, aby se řasy lépe chytaly. Tímto způsobem se velmi dobře odstraňují řasy i z porostu jávského mechu.