AKVADENÍK aneb co se děje v akváriích

24.3.2001
Je radost koukat se do akvária. Začíná být zřetelně vidět barevná variabilita, pro kterou jsem si zvolila tento druh ryb k chovu. Někteří samečci jsou světle červení bez většího množství jiných pigmentů, jiní jsou tmavěji červení s černými a modrofialovými skvrnami, objevuje se znak bílé hřbetní ploutve i dohněda zbarvenou ocasní ploutví. Černí jsou také různí, první generace je typicky černá s vyjímkou hlavy, ale pozdější generace se liší v intenzitě černého zbarvení a již zmiňovaní kříženci mají i průhlednou ocasní ploutev. A POZOR - mám jednoho maličkého právě se vybarvujícího samečka, který vypadá úplně jinak. Je žlutý a hraje barvami dozelena a modra. Z červeného pigmentu není vidět vlastně nic, jen možná velmi slabě. Buď se jedná o mutaci nebo o nějaký recesivní znak, který se náhle projevil. To by bylo pravděpodobně v případě, že by tato ryba pocházela od červených rodičů. Ovšem mohla nastat i jiná situace, pokud jsou jeho rodiči dva černí. Potom bych mohla usoudit, že ryby černé formy nejsou tzv. "čistí", tedy že štěpí i na jiná zbarvení.

11.3.2001
Dnes jsem měnila určitý podíl vody v akváriu a při odstraňování šneků jsem musela hodně rozhrábnout listy Echinodoru. A byla jsem velmi překvapená, jelikož ve změti dosti nekvalitních listů jsem našla několik úplně nových, zatím sice malých, ale na omak velice silných listů, které však nevyrůstají ze středu, ale odněkud zboku trsu. Obávám se, že střed je částečně odumřelý, ale věřím, že se rostliny zregenerují. Ryby se rozmnožují, dospívá nová generace. Zatím kříženci černé a červené formy dosud ještě nedospělí a není jasné, jaké barvy budou mít. Je třeba trpělivost. Také se mi před časem na dně objevila malá hromádka jakéhosi druhu vláknitých řas, nebyla to jednotlivá dlouhá vlákna, ale krátká a bohatě větvená. Nechala jsem je osudu, nijak v akvárku nevadily. A po několika týdnech mám vedle sebe dvě hromádky, již poměrně velké, připomínající částečně v akvaristikách prodávanou řasu na kameni, které říkají biofiltr. Rozdílem je, že moje řasa je hrubší a vypadá skutečně dekorativně. Již se začínajá tvořit další kupičky i na dalších místech akvária.

21.2.2001
Skoro se divím, že je to už téměř měsíc, co jsem naposledy psala do tohoto deníku. Avšak času je čím dál méně. Ale akvárko nijak nestrádá, a když už opravdu není zbytí, na krátký čas zaskočí ostatní členové rodiny, kteří vztah k akvaristice mají nanejvýš kladný. Výrazné změny se v mém chovu nedějí. Kondice ryb se velice lepší s pravidelnými přídavky vitaminů a Acorus začíná velmi pěkně vyhánět nové listy. Echinodorus zatím stále stagnuje, žádné nové výhony. Stále doufám, že se postupem času "rozjede". Nějak se mi v poslední době přemnožili okružáci, ale povšimla jsem si, že ryby jejich vajíčka s chutí požírají. Přesto nestačí uregulovat rozumný počet a nezbývá než průběžně zasahovat.

26.1.2001
Pokračuji v mírném a velmi pozvolném srážení tvrdosti vody. Stále pátrám po příčině problému s rostlinami, již jsem změnila i světelný režim ( prodloužila ). Zakoupila jsem také nové hnojivo od Sery - Florena. Pamatuji si, že moje Echinodory reagovaly podobně i loni, přes zimu se z nich stala nízká kupka listů nevalné kvality a sotva začalo jaro, rozrostly se k nepoznání. Tuto variantu beru také jako pravděpodobnou, ale chci podchytit veškeré jiné možnosti, proč nerostou.

15.1.2001
Tímto jsem sloučila do velkého akvária i potěr - kříženec. Je sice ještě hodně malý, ale ve velkém bude mít jistě lepší podmínky k životu - již ani není tak malý, aby byl neustále napadán velkými rybami. Podle zbarvení se dá zatím usoudit jen na to, že některé ryby budou černé jako čistá chovná linie a menší procento bude mít zbarvení jak černé, tak zdědí něco od červené varianty. Např. jeden potěr má celé tělo černé, ale ocasní ploutev je průhledná, tedy zatím. To není charakteristické pro černou variantu ani v tomto mladém věku.

7.1.2001
Vyměnila jsem 20l vody nikoliv za vodu o 20 GH, ale dolila jsem odstátou vodou s GH=8.Chci mírně snížit tvrdost vody. Vysokou tvrdost vody jsem měla v akváriu kvůli živorodkám, které v měkké vodě trpí a mé ryby dlouho trpěly infekcemi. Teď mohu konstatovat, že v tomto smyslu se situace posunula k lepšímu. Proto budu postupně snižovat tvrdost vody a pH. Možná, že i rostliny se vylepší.

5.1.2001
Poslední dobou zjišťuji, že mi nějak stagnují rostliny. Teoreticky vzato, žádné parametry se nezměnily. Tedy ne tak úplně, po odumření zářivky AquaGlo jsem ji musela nahradit jinou o jiném složení spektra. Bohužel stagnace se datuje už od doby AquaGlo. Dokonce ještě před snížením výkonnosti zářivky - tedy určitá změna v intenzitě osvětlení mezi právě koupenou a touto určitě nastala, ale ne zase tak výrazně. Stagnace rostlin nastala náhle, Echinodorám náhle vyrostly listy téměř bez chlorofylu, které podlehly hnilobnému rozkladu. Od té doby nevyrostly žádné nové listy. Acorus taky shodil několik listů, ale pokračuje nyní v růstu. Musím pátrat po příčině. Příští dny a možná i měsíce budou ve znamení zkoušek.

27.12.2000
Jsem opět zpět. Akvária jsou v pořádku ( samozřejmě ryby v něm :-) ). Černé samici se zcela zahojilo poškození kůže a šupin, vůbec není vidět, že nějakou ránu na těle měla.

19.12.2000
Zítra opouštím domov a odjíždím na hory. Proto jsem vyměnila část vody ve velkém akváriu a nastavila automatické krmítko na krmení dvakrát denně. V malém desetilitrovém akvárku je nyní potěr - kříženec. Jelikož je nádrž na světle a rostou v něm velmi dobře řasy, myslím, že se potěr týden bez problémů uživí.

5.12.2000
Týden jsem nechala samici v karanténě, ani ne tak kvůli přenosu choroby, ale spíše, aby měla klid. Samci ve velkém akváriu jsou velmi aktivní a jsou schopny samice uhonit. Pak jsem ji přelovila zpět do velkého. Zranění se zdá být o něco lepší, ale i tak je poškození zřetelně vidět. Během týdne se v karanténě pod chloramfenikolovou clonou narodil potěr. V první chvíli jsem nechtěla odlovovat, ale druhý den jsem se rozmyslela. Moc jich naštěstí za tu dobu neubylo. Potěr je křížencem červené a černé formy, tudiž je pro mě velice cenný.

29.11.2000
Večer jsem vyměnila vodu v karanténě s černou samicí. Situace se zdá být zatím nezměněna, což je logické, výsledek se ukáže časem. Samice není aktivní, příliš po nádrži neplave, nemá podněty. Alespoň odpočívá.

27.11.2000
Černá samice, která byla nedávno léčená na plíseň, má problémy. Plíseň zřejmě stihla napadnout kůži, do které se chytla bakterie. Důsledkem toho je, že několik šupin zcela odpadlo a je vidět jen holá kůže. Napadenou rybu jsem přelovila do roztoku Chloramfenikolu v dávce 500 mg aktivní látky/10 litru vody. Uvidím, jaký bude další vývoj situace.

25.11.2000
Dnes jsem pozorovala velmi pěkný úkaz. Pancéřníček ležel na dně, jako obvykle činí a maličký potěr pavího oka k němu připlul a začal ho okousávat na bocích. Patrně to pancéřníčkovi přišlo velmi příjemné, ani se nehnul. Nepředpokládám, že by to necítil, sice má pancéřované boky, ale určitě něco musel registrovat. Zřejmě mu tato malá údržba udělala dobře.

23.11.2000
Dnes došlo k operaci. Maličký potěr spolkl kus vláknité řasy a tahal ji za sebou v délce 5 cm. Vlákno jsem zachytila pinzetou, zatáhla, rybu jsem až vytáhla z vody, už jsem měla obavy, aby z ní řasa vyklouzla, ale povedlo se. Máte někdo taky tak nenažrané ryby ? :-)

18.11.2000
Často se mi stává, že některá ryba zhltne dlouhý kus vláknité řasy a plave po nádrži s celým vláknem, protože prostě není v jejich silách se nevhodného sousta zbavit. Dnes se samici naštěstí podařilo se vlákna zbavit. S řasami problémy nemám, občas oškrabu přední stěnu, ale určité množství vláknité řasy v akváriu mám. Likviduji pouze manuálním sběrem. Už jsem několikrát na rybách musela provádět "operaci", nenažranou rybu jsem odlovila do kelímku a pinzetou zachytila vlákno. Tahem a současně s nápomocí cukající se ryby se vždy podařilo nevhodné sousto odstranit. Zároveň jsem vyměnila polovinu vody z nádrže a provedla základní údržbu akvária.

17.11.2000
Znovu jsem po mírné pomlce začala dávkovat SeraFishtamin. Dávám dávku brzo ráno, ještě za tmy, než jdu do práce, nakapu určitý počet kapek do vzduchované nádrže a po promísení vzduchování vypnu. Světlo nezapínám. Chci tak předejít rychlému rozkladu vitamínů. Rozhodně by nebylo dobře jej dávkovat do vzduchovaného, filtrovaného a osvětleného akvária.

15.11.2000
Samici jsem z Acriflavinu přelovila do velkého akvária. Správně bych měla snižovat postupně koncentraci postupnou výměnou vody, avšak Acriflavin je rybami snášen výborně a změna složení vody je nepoznamenává. Je zcela bez plísně, pouze má některé šupiny na boku mírně ztenčené, doufám, že se po odstranění plísně původně napadené šupiny zregenerují. Zároveň jsem se dala do vývoje dávkování CO2, jelikož mám pocit, že bych ještě mohla dávkování zintenzivnit bez přílišného poklesu pH, ke kterému nesmí dojít. Proto jsem silně vzduchovala, změřila množství oxidu uhličitého a nadávkovala obvyklou dávku do převrácené krabičky v akváriu. Nyní budu postupně přeměřovat koncentraci, zda-li je dostatečná a pokud, jak dlouho taková zůstává.

14.11.2000
Zakoupila jsem velmi pěkný exemplář Acorus gramineus cv. Decoratus. Musela jsem mírně změnit rozmístění stávajících rostlin, konkrétně dvou rostlin Acorus gramineus cv. Pusillus, jinak bych nemohla rostlinu díky velkému vzrůstu rozumně zasadit. Akvárium tedy mírně změnilo vzhled, doufám, že k lepšímu :-). Včera jsem si všimla, že u mé jediné dospělé samice pavího oka - černé formy se vyskytuje zaplísnění oka. Byla tedy přelovena do roztoku Acriflavinu a dnes je již bez plísně. Ještě ji však alespoň jeden den v lázni ponechám.

12.11.2000
Mám dvě akvária, jedno velké a jedno malé, desetilitrové. V současné době se v malém akváriu nachází osm potěrů od dospělé černé samice, která je již ve velkém akváriu. Malý sameček, který je spolu s ní, pochází z prvního vrhu, přežil jediný. Osm malých jsou jeho sourozenci mladší o měsíc. Dosud jsou ještě malí a chtěla bych je mít jako pojistku, kdyby náhodou se něco stalo s černými pavími oky ve velkém akváriu a mohla si vychovat náhradníky. Proto je držím mimo velké akvárium a ráda bych je zatím měla do dosažení dospělosti takto v izolaci. Vyměnila jsem jim vodu, která má stejné parametry jako voda ve velkém ( ředění vody vodovodní a tvrdé minerální je 1:1 ), dno je ze střednězrnného substrátu, bez rostlin, filtr AquaClear mini + vzduchování. Na nasávací trubici filtru je nasazen molitan, aby nedošlo k újmě na zdraví ryb.

9.11.2000
Jelikož chovám červenou nešlechtěnou formu pavích ok a jsou už dosti překřížení mezi sebou, přelovila jsem do akvária po karanténě pár černých variací oček. Samice je již dospělá a s ní byl přeloven i její syn, který je sice dosud velmi malý, ale již tancuje, je mu však jedno, jestli jen před samicí a spíše tancuje před tím, kdo se zrovna v jeho blízkosti objeví. Věřím, že tento nový genetický materiál oživí chov a potomci budou odolnější proti chorobám než stávající osazenstvo.

<<< Zpět