AKVADENÍK aneb co se děje v akváriích

28.9.2001
Samec přesunutý ze samotky ležel na dně, trochu se prohýbal a velmi těžce dýchal. Snažila jsem se alespoň vzduchovat, i když vím, že labyrintky spíše používají labyrint a ani samotné žaberní dýchání jim nestačí. Prohlédla jsem ho snad stokrát, ale nic na něm není jinak pozorovatelné. Večer jsem nevydržela a přidala k čichavcům Terap AB na potlačení bakteriozních nákaz. Mám podezření, že je to ono.

27.9.2001
Situace s čichavci se asi trošku uklidňuje. Zdá se, že boje jsou spíše symbolické. Snažím se je pořádně krmit a večer nechávat brzo potmě, aby se uklidnili. Samce ze " samotky " jsem vrátila zpět, byl naprosto v šoku, ležel na dně a vůbec nepřijímal potravu.

25.9.2001
Nadšení z čichavců pominulo. Jeden ze samců silně terorizuje okolí, samice a jeden samec před ním prchají, ale jiný samec se nechce dostat do jeho područí a svádí spolu boje. Jsou nyní sytě zbarveni, staví se k sobě bokem, načež dominantní samec kouše druhého, občas ho chytí za ocasní ploutev a tahá ho. Karanténa je velmi malá, jen 10 l, v tom vidím příčinu nesnází. Avšak nemám místa nazbyt, jak už to v bytech bývá. Agresivního samce jsem odlovila do " samotky ". V karanténě hned zavládla lepší nálada, sice se také koušou, bohužel všichni se všemi, ale vždy napadený poodplave pryč a tím se zamezí prohlubování sporů. Zajímalo by mě, jak je to s chovem čichavců. Jsou podle literatury mírné, snášenlivé ryby, vhodné do společenských nádrží. Kdysi jsem měla dva exempláře, také jeden kousal druhého, ale nijak se navzájem nezranili. Trochu mám obavy, jak se snesou po dobu karantény a jak se pak budou chovat v 70 l akvárku společně s pavími oky, pancéřníčky a ancistrusy. Moc se mi tyto ryby líbí, nechci se vzdát jejich chovu. PORADÍTE?

24.9.2001
Dnes jsem neodolala a zakoupila jsem čtyři exempláře " Cosby " čichavců. Ačkoliv jsem se snažila koupit dva páry, podařilo se mi pravděpodobně zakoupit 3 samce a jednu samici. Jsou mladí, takže se mi nějak nedaří odlišit pohlaví. Jsem z nich nadšená. Nyní jsou v karanténě. Současně louhuju nový kořen.

23.9.2001
Dnes jsem vyvařila nový kořen, který se má v budoucnu vyjímat ve velkém akváriu. Nyní ho ještě budu nějaký čas louhovat. Je klenutý do oblouku, tvoří takový "dřevěný tunel", předpokládám, že ancistrusové a pancéřníčci v něm najdou velké zalíbení.

11.9.2001
Pozorovala jsem poměrně nedávné přírůstky ve velkém akváriu, tři pancéřníčky zlatopásé a tři ancistrusy. Pancéřníčci již téměř vyrostli do velikosti ročního starousedlíka a ancistrusy jsou tak o půl až jeden centimetr větší. A žraví :-). Ceratopterisy vyhánějí nové rostlinky na mnoha původních výhonech. Echinodora má stále potíže, Acorusy vyhánějí sporadicky. Mám teď v karanténě nové rostlinky Ceratophyllum a Microsorium, brzy je míním umístit do velkého akvária. Co se týče slávek mnohotvárných, krmím je výluhem z filtrační náplně akvária a nyní jsem si z přírodní nádrže přinesla vodu s vodním planktonem. Musím nyní vyřešit přísun vápníku pro tvorbu ulity.

3.9.2001
Po dovolené, kdy péči o akvárium přebrali rodiče ( a musím říci, že se této role zhostlili skutečně dobře ) je akvárium v následujícím stavu. Ty samé dvě rostliny Ceratopteris, které vyplavaly před časem, jsem našla znovu uvolněné. Tentokrát jsem je tak zahrabala do substrátu, že už tam snad musí držet. Již je znát, že se tato nehoda často stává, rostliny jsou o dost menší než stejně staré a ve stejné době zasazené rostliny stejného druhu. Rostliny trošku utrpěly nedostatkem světla při mé první dovolené, následkem toho některé Ceratopterisy mají zahnědlé některé větvičky. Teď se svítí pravidelně a situace se otáčí. Dokonce se na jedné objevila nová rostlinka s kořínky !!! Zdá se, že se situace lepší. Také plánuji vyjmutí křemene a místo něj umístím krásný kořen, který nyní čistím a míním vyvařovat a louhovat. Vypadá úchvatně, moc se těším, až bude v akváriu.Současně jsem začala chovat mlže názvu slávička mnohotvárná ( Dreissena polymorpha ). Nyní je mám ve dvoulitrové nádrži v počtu tří exemplářů. Doteď jsem je krmila občasným přídavkem planktonu z rybniční vody. Nyní v domácích podmínkách zkouším slabý výluh z molitanové náplně z akvária. Mlži jsou v pořádku a filtruji vodu.

19.8.2001
V akváriu mám okolo 29 stupňů Celsia. Teplotu jsem se nesnažila snižovat, říkala jsem si, že se bude jednat jen o dočasný efekt a že náhlé změny budou pro ryby a rostliny horší než vysokou teplotu ponechat. Jak teplotu snižujete Vy? Jedinou věc, kterou dělám, je, že nepřetržitě vzduchuji.

17.8.2001
Konečně jsem se dostala po nemoci k větší péči o akvárium. Vyměnila jsem polovinu objemu vody, vyčistila filtrační náplň, vyjmula dekoraci a vykartáčovala ji od řas a oškrabala skla. Také jsem trošku rozryla dno, aby se přebytečný kal dostal do vody a byl přefiltrován. To jsem však provedla jen s mírou. Také jsem znovu zasadila dvě rostliny Ceratopteris, které byly vyryté ze dna. Akvárko teď vypadá opět o mnoho lépe. Dospěla jsem k názoru, že nastal čas ke sloučení ancistrusů s domácí osádkou a vypustila jsem je tam. Již po několika desítkách minut se v akváriu dokonale aklimatizovali.

15.8.2001
Minulý týden zůstalo akvárium bez dozoru díky mé dovolené. Před odjezdem jsem vyměnila část vody, vyčistila filtr, naplnila automatické krmítko a nastavila ho na přiměřeně velkou porci krmiva, která byla dávkována dvakrát denně. Použila jsem metodu, někdy méně znamená více, předpokládala jsem, že bude hodně teplo a proto jsem nechtěla dávat příliš mnoho krmiva, aby se nekazila voda. Karanténu s ancistrusy jsem vyčistila a nechala ji být, je u okna a rostou tam velmi intenzivně řasy. Vše dopadlo dobře a ryby jsou v pořádku. Jen některé ryby vyryli dvě rostliny Ceratopterisu a jelikož jsem ulehla s horečkou, doposud jsem je nezasadila a ani jsem v obou akvariích nevyměnila vodu, ačkoliv by to bylo velmi nutné. No snad to ještě vydrží.

30.7.2001
Ceratopterisy se ujaly. Vypadají moc krásně, pravda, několik starých listů odumřelo, ale jsou obsypané řadou nových výhonů a některé nové větvičky jsou už pěkně velké. Jsem moc ráda. Ovšem něco tu radost trochu kazí. To, že Echinodora má trošku potíže. Zase. Možná to není rostlinka vhodná do mého akvária, těžko říct. Vyháněla jako divá, teď se zastavila a produkuje listy zpočátku na špičce a střední části listu zahnědlé ( spíše zahnědlá žilnatina ), později jak rostou, listy ve spodní části jsou už normální. Listy jsou ale mírně ohnutější než normální. Pokud by někdo věděl, co to způsobuje a jak to pokud možno odstranit, budu ráda, když se ozve. Začala jsem znovu po dlouhé době dávkovat CO2 systémem " obrácená nádoba ". Ne příliš, ale tak trochu. Zatím zkušební provoz. Ancistrusy jsou nadále v karanténě, nijak je preventivně neošetřuji. Zatím.

21.7.2001
Nechala jsem ještě chvilku pancéřníčky v klidu a dnes jsem je umístila do velkého akvária. Po prodělané otravě jsem je už netrápila preventivní koupelí v Acriflavinu, i když je výborně snášen. Na jejich místo jsem umístila karantenované ancistruse, kteří byli v menší nádrži.

19.7.2001
Když jsem přišla z práce a pohlédla do karantény, myslela jsem, že snad špatně vidím. Dva pancéřníčci leželi na dně břichem nahoru a třetí měl křeče. Naštěstí všichni žili. Rychle jsem popadla kbelík a běžela pro vodu a okamžitě vyměnila obsah celé karantény. Okamžitě mi bylo jasné, že je opět potíž s Neguvonem. Do filtru jsem umístila aktivní uhlí a intenzívně jsem vzduchovala. Pancéřníčci velmi rychle zareagovali a po dvou hodinách byly v pořádku. Záchrana byla v posledním okamžiku. Jak jsem si uvědomila, nikdy až doposud jsem ryby neléčila Neguvonem v úplně prázdné nádrži. Ze všech posledních událostí vyplývá, že Neguvon v doporučované dávce je silně toxický, pokud je právě použit v akváriu bez dekorace. Nedochází k absorpci. Před nešťastnou první léčbou ancistrusů jsem tuto skutečnost nedostatečně docenila, léčila jsem kdysi ryby v prázdném akváriu s velmi slaboučkou vrstvou substrátu, proto jsem netušila, že i to málo bylo schopno toxicitu léčiva snížit.

15.7.2001
Do karantény s pancéřníčky jsem nadávkovala poslední dávku Neguvonu. Ještě tři dny a bude po antiparazitární léčbě. Pak ještě chvilku ryby v této nádržce ponechám, dostanou ještě preventivně Acriflavin a do čtrnácti dnů půjdou do velkého akvária. Jsem zvědavá, co jim bude říkat starousedlík :-). Zároveň jsem zasadila nové rostlinky Ceratopteris. Akvárko teď vypadá pěkně, doufám, že to i tak vydrží a rostlinky neodejdou. V karanténě s ancistrusy je novinka v podobě jedné ulomené větvičky Ceratopteris a čertsvě zavedeného vzduchování. Pancéřníčci přijali vzduchovací kámen s nadšením, jsou o hodně klidnějšíi a i kvalita vody teď bude lepší.

11.7.2001
Tak jsem neodolala a zakoupila jsem rovnou tři nové ancistrusi. Jsou nyní v další karanténní nádržce. Jsou trochu nesví, v nádrži není nic, kam by se schovali. Snad si zvyknou. Zároveň jsem zakoupila nové rostlinky, Ceratopteris siliquosa. Jsem zvědavá, jestli porostou.

8.7.2001
Předevčírem jsem podala druhou dávku Neguvonu. A dnes ráno jsem našla oba ancistruse uhynulé. Bohužel je zcela zřejmé, že příčinou bylo léčivo. Doteď nechápu, jak se to mohlo stát ( pozn. vysvětlení tohoto jevu v zápisu ze dne 19.7.2001 ), obzvlášť divné je, že první dávku zvládli naprosto bez potíží. Navíc v literatuře se píše o citlivosti pancéřníčků na léčivo, pancéřníčci jsou však zcela v pořádku. Je mi to moc líto, jelikož právě ancistruse jsem dlouho v akváriu neměla a těšila jsem se, až je vypustím do velkého. Plánuji v nejbližší době zakoupit nové ancistruse a očistnou karanténu provést jinak než nyní.

29.6.2001
První dávka Neguvonu působila doporučené tři dny, nastal tedy čas na výměnu vody v karanténě. Další dávka ryby čeká za přibližně týden.

25.6.2001
Dnes jsem do karantény přidala první dávku Neguvonu. Každé nové ryby podrobuji očistné léčbě proti žábrohlístům a jiným parazitům. Obecně se v přírodních nádržích vyskytuje značné množství žábrohlístů a je tedy velká pravděpodobnost, že se se živým krmivem zavleče i do akvarijních chovů.

17.6.2001
Ve znovuzavedeném karanténním akvárku mám nyní tři nové pancéřníčky zlatopásé a dva ancistruse. Jeden pancéřníček má trochu červenější žábry a je i celkově jinak barevný. Bohužel když jsem prohlížela nádrže v akvaristice, nevšimla jsem si ho, všichni ostatní vypadali zdravě.

16.6.2001
Za dobu, co jsem naposledy psala do deníku, se toho změnilo hodně. Uhynul mi jeden z páru pancéřníčků zlatopásých, dožil se věku okolo 10 let. Druhá velice negativní zpráva je, že akvárko prošlo krizí, echinodory se bohužel nedokázaly vypořádat s potížemi a přestaly úplně růst. Listy zachytila hniloba a pokryly se neoddělitelnou vrstvou řas. Zároveň došlo k nepropustnosti antipůdního filtru, nálevka, do které přitéká přefiltrovaná voda, přetéká, dno klade značný odpor. V tomto okamžiku jsem se rozhodla po dvou letech k předělání celého akvária. K tomu jsem dospěla dnes. V prvé řadě jsem musela odlovit ryby, což byl docela velký problém. Nebudu zamlčovat, že ryb je velké množství, skutečně " velké " množství. Tak jak to bývá, je problém s odbytem živorodek. Zpočátku jsem odlovovala krabičkou po bonbonech, na jedno lovení se mi jich podařilo přelovit do kbelíku v průměru 5 kusů. Byla to dost zdlouhavá práce. Poté jsem přelovila pancéřníčka. Dále nastala potíž se spoustou šneků. Část jsem vysála hadicí do kbelíku a další jejich odstraňování ze substrátu pokračovalo na souši. Substrát jsem po proprání vyjmula na rozprostřený igelit a vyjmula zbytek šneků. Z akvária jsem dále vyjmula rošt půdního filtru a zjistila primární příčinu přicpání antipůdního filtru. Jednalo se o kompaktní vrstvu zpevněného detritu, dokonce vytvarovaného podle štěrbin roštu. K tomuto neočekávanému jevu došlo tím, že jsem dlouhou dobu používala jen jeden kus molitanu, navlečeného na nasávací trubici, který nedokonale filtroval a části detritu se hnaly pod dno. Tento nedostatek napravím co nejdříve. Další opatření, které zamezí tomuto jevu, bude průběžné odsávání nečistot z prostoru pod roštem při výměnách vody. A jako poslední opatření použiji typickou metodu občasného odkalování, kdy při výměně mírně prohrábnu dno hadicí a odsaji kal. Do této doby to totiž nebylo možné, jelikož jsem nechtěla zahrabat některé šneky do písku, to by nepřežili. I když nebyli v mé nádrži vítaní, tohle bych neudělala. Teď to již půjde. Po proprání substrátu a znovuumístění do akvária jsem zasadila rostliny, Acorusy a nový Echinodorus a nový jávský mech. Obecně vím, že byl problém s rostlinami, proto jsem nechtěla kupovat najednou víc rostlin, uvidím, jak se jim bude dařit a pak doplním počty. V akváriu je nyní i dekorace v podobě křemene ze Šumavy i s krásnými krystaly. Je zbarven do žlutohněda a v kombinaci s Acorusy vypadá pěkně. Následující fotografie ukazují stav těsně po provedené přeměně akvária. Není kvalitní, bohužel, digitální foťák není asi moc vhodný. Akvárko je také trochu pusté, ale předpokládám po ustálení větší nákup rostlinek.

Chystám konečně větší nafocení akvárka normálním foťákem, ale kdy se k němu vzhledem k nedostatku času dostanu, to opravdu nevím.

<<< Zpět Další >>>