AKVADENÍK aneb co se děje v akváriích

8.8.2007
Vše je jinak a akvárium se bude stěhovat. Během této procedury bude zcela zrušeno, vykydáno, ryby odloveny, rostliny vyškubány. Poté dojde k té nejlepší operaci, převozu nádrže a poté nové zavedení. Voda bude jiná než současná, jsem proto poměrně zvědavá, jak zareagují valisnerie, kterým se velice dařilo. V počáteční fázi zřejmě dojde k mísení vody původní a nové, aby alespoň po určitou dobu došlo k aklimatizaci.

24.7.2003
Koupila jsem nová paví očka velmi pěkného zbarvení, jsou buď světle červené do oranžova nebo žluté, případně kombinace obou. U jednoho samce se vyskytuje ještě postranní jakoby hadí kresba. Tímto mé nakupování ryb končí, kapacita je již zaplněna. Jen doufám, že se novým přírůstkům bude dařit. Původní paví oka jsou již léta příbuzensky prekřižována a jakákoliv snaha o doplnění chovu nepříbuznými kusy skončilo fiaskem. Nová oka většinou brzy uhynula, patrně změnou prostředí. Doufám, že se to samé nestane. Chlorophytum bichetii zašlo, jak jsem se dozvěděla a jak jsem tak trochu sama tušila, není tento druh vhodný jako akvarijní rostlina žijící trvale pod vodou.

19.7.2003
Po dlouhé době nová fota znovuzvelebovaného akvária.

13.7.2003
Konečně jsem se dostala ke znovuzvelebování akvária. Nakoupila jsem rostlinky, Didiplis diandra, Anubias nana a Chlorophytum bichetii. Uvidím, jak se jim bude dařit, jak známo, v každém akvárku prosperují některé druhy lépe, jiné méně a některé prostě vyhynou.

22.6.2003
Tak konečně se mi podařilo získat více času a akvárko je kompletně vyčištěné a upravené. Valisnerie se pomnožily tak, že jich je plný kbelík. Utlačily však jiné druhy, takže vymizely Ceratopterisy i Cryptocoryny a kromě Echinodorů a Microsoria nic jiného v akváriu není. Ryby se mají dobře, jedna zebřička uhynula nepozorovaně, nové hejno neonek, zakoupené koncem března, se zabydlelo a daří se mu, rok stará mláďata ancistrusů rostou a rostou. Znovu začínám o akvárko intenzivně pečovat. takže situace ohledně vzhledu a skladby rostlin bude jistě brzy změněna k lepšímu.

29.12.2002
Jak to jistě všichni znáte, času není nazbyt a tedy ani na akvárko příliš času nezbývá. Ale nebojte se, akvárko a rybičky nestrádají. Pouze se vlivem menšího množství času příliš rozrostly valisnerie, ovšem ono to není na škodu. Rybičky zůstávají ve stejné skladbě.

15.9.2002
Znovu je zde problém s Ceratopteris siliquosa. Ale možná vím, jak to napravit. Podařilo se mi totiž vysledovat poměrně zvláštní skutečnost. Jedna rostlinka nějak přišla o kořeny a vyplavala na hladinu. Byla jinak velmi pěkná, jen jsem ji nějak nemohla zasadit. Nechala jsem ji proto plavat na hladině a čeho jsem si za nějaký čas nevšimla. Za prvé část listu vyrostla nad hladinu, ovšem to není to hlavní. Hlavní věcí je, že téměř do čtvrtiny hloubky mého akvária pustila velmi pěkné kořínky. Před 14 dny jsem ji zasadila a těšila se, jak pěkně poroste. Opak byl pravdou. Současně ji vytrhli ancistrusíci a vyplavala nad hladinu. Kořínků ubylo a současně chytly hodně nezdravou barvu. Jsou zde dvě možnosti, buď jí vyhovuje vyrůstat nad hladinu, což nepředpokládám, když vezmu v úvahu, že řadě akvaristů prosperuje. V mém akváriu však evidentně neprospívá, když má kořeny zasazené. Pokusím se provést experiment, privážu ji ke kameni stejně jako hnědovku a uvidím, jak půjde.

7.9.2002
Před několika dny jsem vystavila do akvaristické fotogalerie nové, konečně povedené fotky akvária. Posuďte, jak nyní akvárko vypadá. Ancistrusí miminka už poněkud povyrostla a pomaličku se začínají přesouvat k novým majitelům. Odlovit je je často velký problém, ačkoliv skleněnou "fajfku" nikdy nepoznali, raději mizí do husté vegetace, pokud možno do míst, kam se s fajfkou nemůžu dostat.

25.8.2002
Avízované modré rybičky pavích ok bohužel nějak nerostou. Těsně po získání ještě v karanténě chytly blíže nespecifikovanou chorobu, patrně bakteriozu vlivem změny prostředí ( s největší pravděpodobností si bakteriozu již přinesly, avšak choroba se rozjela díky změně prostředí ). Podařilo se je vyléčit, avšak křehký organismus je tím zřejmě postižen dodnes. Pouze jedna samice je o dost větší a zdá se, že by z ní něco mohlo být. Patrně tato šlechtěná forma prostě není moc odolná.

12.8.2002
Rybičky přežily dovolenou naprosto bez problémů, ačkoliv jsem nenainstalovala ani automatické krmítko. Dospěla jsem k názoru, že lépe je nechat ryby hladovět v čisté vodě než překrmováním bez filtrace a vzduchování ( z bezpečnostních důvodů je v době nepřítomnosti nechávám vypnuté, mnoho lidí se tomu diví, ale elektřině nevěřím a raději ji nevidím při odjezdu ráda zapnutou ) zkazit vodu. Ryby se na mě vrhly, sotva jsem nakoukla do akvária a nyní se snažím je znovu trošku více krmit. Jinak naprosto vše bez problémů.

7.7.2002
Tak už mám jen jednoho pancéřníčka :-(. Z původních čtyř. Tři byli přikoupeny ke starousedlíkovi. Tehdy jsem však pochybila a přiotrávila jsem všechny tři Neguvonem. Naštěstí jsem je z otravy dostala, ale je skutečně zvláštní, že mi zbyl jen jeden. Nemohu stoprocentně určit, zda se jedná opravdu o starousedlíka, velikostně byli už všichni srovnatelní. Škoda.

27.6.2002
Již všichni modří potěři jsou ve velkém akváriu. Nyní nezbývá než čekat, jak rychle porostou a jak rychle se vybarví. Ancistrusí potěr jiz dosáhl 2,5 cm a je jich skutečně hodně. Když se podívám do nádrže, jsou prostě všude :-). A při krmení se shromáždí pod krmítkem a pokryjí dno :-). Včera jsem navštívila akvaristiku v obchodním centru na Andělu a skutečně musím ocenit pěkné nádrže, velmi přehledně popsaná akvária s jednotlivými druhy a velkým výběrem krmiv. I rostlinky mají velmi pěkné, jen ta cena je dost vysoká, avšak to není jen situace této akvaristiky. Hodnotím tento obchod velmi kladně.

23.6.2002
Už i další modrý potěr je v akváriu, celkem tři. Jsou tam nyní dva páry a ještě jeden, kterého jsem si při odlovování spletla s jedním hodně vybarveným samečkem. Rychle se zabydleli. Také už jsou všechny uzdravené zebřičky ve velkém akváriu. Ani jsem netušila, že to s nimi tak dobře dopadne a že se podaří je vyléčit. Horko zvládáme dobře, do akvária nenalévám studenou vodu ke schlazení, za prvé to vydrží jen velmi krátce a teplota se brzy vrátí opět na původní hodnotu. A za druhé ustavičné přilévání vody mění chemismus. Myslím, že lépe je řešit situaci intenzivním vzduchováním. Nyní mám v akváriu něco okolo 28 stupňů a ryby se tváří, že je jim to jedno. Bohužel se mi silně zařasil jávský mech a musela jsem ho odstranit z akvária. Bohužel moje rybičky jsou pěkná čuňátka a produkují dost kalu, který současně znečišťoval mech a společně s řasou se povlak stal neoddělitelným. Na místo jsem přesadila poslední dvě Ceratopteris siliquosa. Mají poslední šanci růst, bohužel jsou to jediné rostliny, kterým se v mém akváriu příliš nedaří. Odnožují na starých výhoncích, ale právě ony se lámou, vyplavávají na hladinu a tvoří hodně organického smetí. Pokud se nepodaří je přimět k lepší kvalitě, vyměním je za jiný druh rostlin.

16.6.2002
Protrhala jsem porost Valisneria spiralis. Odnožují jako vzteklé :-) a silně zahušťují sřrední část akvária. Rostlinky jsem darovala akvaristům, byla by rozhodně škoda je jen tak vyhodit. Současně pěstuju Valisneria asiatica, je jich však méně, jelikož spiralis je částečně potlačuje, konkurence existuje. Mohla bych do budoucna zásobovat některé akvaristy, pokud by měli zájem, buď rostlinky daruji nebo prodám za zvýhodněnou cenu. Aqua Daho tuším prodává rostlinku za 12 Kč, jistě bych slevila na ceně. Jelikož akvaristiku dělám hlavně pro radost a nikoliv pro peníze, dávám na výběr tyto dvě možnosti. Budu ráda, pokud by někdo přispěl řekněme na krmivo ryb, přeci jen baští jako nezavřené a i vitamínové preparáty něco stojí. Totéž platí i o pavích očkách, kterých bude jistě v budoucnosti dostatek pro zájemce. U nevybarveného i lehce zabarveného potěru jsem vyčíslila cenu na 2 Kč/kus, při odebrání malého množství samozřejmě nemá cenu o nějaké ceně vůbec hovořit.

15.6.2002
Po proběhlé karanténě nového modrého potěru jsem přelovila první pár do velkého akvária. Zpočátku se tvářili poměrně divně, nový prostor, nové ryby ... Ale brzy se rozkoukali. Sameček už má tyrkysový nádech ocasní ploutve a lehce se rýsující kresbu na tělíčku. Ancistrusí potěr dorůstá, začínají být z nich pěkní " klackové ". Dnes jsem vyčistila akvárium, mírně zredukovala počet rostlin Ceratopteris siliquosa. Sice rostou, ale mladé výhonky zůstanou pěkné jen na čas a jakmile vyrůstají nové, ty staré se rozpadají. Tím se mi na hladině tvoří vrstva odumřelého materiálu, která nepůsobí zrovna esteticky. Možná tyto rostlinky postupně vyměním za jiné, uvidím časem.

26.5.2002
Nasvítila jsem akvárko obrovskou žárovkou ( je opravdu dost veliká :-))) a vyfotila akvárko z několika pohledu. Bohužel ačkoliv mě bolely oči z velkého množství světla, často bylo okolí podsvíceno a jen v některých pohledech expozimetr ukazoval správné nasvícení. Tak se nechám prekvapit výsledkem. Blesk jsem použít nechtěla. Film ještě zdaleka není dofocen, musím fotit i něco neakvarijního, aby se to vůbec povedlo. Mám radostnou novinu, nový modrý potěr pavích ok jsem patrně vyléčila kombinací Terapu ER a značného množství SeraFishtmanin ( 1 kapka na 2 l vody, což je dost vysoká dávka ).

20.5.2002
Tak jsem vyčistila velké akvárium, pořádně jsem zapustila břidlici kousek do substrátu a zahrnula tak, aby nebyl rušivý pravidelný tvar břidlice. Zabráním tak hlubokému zapadávání spadlého krmiva do dna. Otrhala jsem staré listy u echinodory, znovu pořádně zasadila nové rostlinky cryptocoryne retrospiralis a propláchla filtr. No a zítra nasvítím akvárium a vyfotím ho. Pokusím se konečně dofotit film, který mám stále ve foťáku.

19.5.2002
Tak jsem včera zname zařizovala ještě společně se známým akvárium, koupili jsme pomůcky, technické vybavení, nechali slepit akvárium, vyškubali ze svých akvárií přebytky rostlinek a odlovili přebytky ryb. Byla to velice příjemná práce podporovat začínající akvaristy. Myslím, že se nám to povedlo a zákaznice byla též spokojena. I akvárko se mi líbí po odkytkování, bylo to příliš husté a zdá se, že je skutečně dobré udržovat hustotu vegetace v rozumných mezích. I když jsem původně myslela, že čím více rostlin, tím lépe. Dnes vyčistím pomocné nádržky s potěrem a zítra znovu velké akvárium. Mám koupenou hadici s nasávacím balónkem, včera jsme tu samou vyzkoušeli u známé při zakládání akvária a nemůžu si stěžovat, ba přímo naopak. Jinak musim bohužel zkonstatovat, že nový modrý potěr pavích oček má jasné symptomy bakteriální choroby, takže dostává Terap ER a až se tato léčba ukončí, míním provést preventivní přeléčení proti parazitům. Současně jsem dnes začala podávat Sera Fishtamin. Rybičky mají sklon k mírnému zahnutí páteře do strany, snažím se proto rychle vyléčit chorobu, která to způsobuje. Je jasné, že tato mírná deformace není způsobena geneticky. Snažíim se, jak se dá. Přesto i pokud dojde k deformaci, nebude předávána dále a i tak to pro mne bude cenný genetický materiál. Po zkřížení s mými rybami dojde určitě k velmi zajímavým barevným variacím. Je štěstím, že nové ryby vždy až na vyjímky karantenizuji a k tomu vyzývám všechny ostatní akvaristy, vyhněme se tak dalšímu šíření chorob i do dalších chovů. Nepodceňujte toto opatření, je naprosto levné a jednoduché.

11.5.2002
Tak řeknu Vám, že manipulovat v akvárku se spoustou malých ancistrusů není žádný med. Jsou všude. A tak jsem nakonec mohla břidlici pod krmítko jen položit, ačkoliv jsem ji chtěla zapustit na úroveň substrátu a současně zamaskovat její pravidelný tvar. No a to zatím nejde. Také kořen je problematické umístit po odkalovaní, když nevidím, kam a na co jej pokládám. No ale časem budou větší a snad všechno půjde zase dobře. Jinak potěr pavích oček dorůstá. Snažím se teď zcela cíleně zvýšit počty černých pavích oček, mám jen jednu samici černé formy a nyní i nějaký ten potěr.

5.5.2002
Mám nový potěr od známé, je to modrá forma pavích oček. Vychovám si je v pomocné nádržce a až trošku poporostou, půjdou jako nový genetický materiál do velkého. Jsem strašně zvědavá, jak barevná budou.

30.4.2002
Neodolala jsem a ačkoliv mám v současné době v akváriu džungli, zakoupila jsem dvě rostlinky Cryptocoryne retrospiralis. Mám teď problém, jak naorientovat kořen, aby nový design byl dobrý. Jenže všude po dně lezou malí ancistrusové, jsou špatně vidět, když má člověk obě ruce v akváriu, proto jsem opatrná a kořen je jen zlehka položený na dně. Je nestabilní a i špatně natočený, ale až se nové rostlinky ujmou a zakoření, budu moct lépe s ním manipulovat. Problém je totiž i v tom, že nové rostlinky jsou zasazeny jen tak tak a hrozí vyplavání, ač jsem se velice snažila.

29.4.2002
Malí ancistrusové mi komplikují odkalování akvária, bojím se pořádně prohrabávat akvárko odkalovačem obzvláště, když v houštinách rostlin nevidím, co odkaluju. I z toho důvodu dám pod krmítko kus břidlice, aby krmivo nezapadávalo moc hluboko do substrátu dna a nekazilo se. To však udělám až po odkalování ( jemném ) v tomto týdnu. Břidlici už mám připravenou.

18.4.2002
Koupila jsem od Dajany tablety pro dnové ryby. Musím říct, že s nimi mám úspěch u všech ryb. Vhodila jsem do akvária dvě tabletky, ancistrus zavětřil, jednu si nacpal do papule a na druhou si lehl a rozšrotovával tu první v tlamě. Současně žábrami vyplivoval drobečky, na které se vrhly zase jiné ryby a současně vplavávaly pod ancistruse a baštily druhou tabletu. Ancistrus vůbec nebyl nervozní z toho, že okolo něj plavají kvanta jiných ryb a nezaháněl je. Ovšem bylo komické všechno sledovat :-)

4.4.2002
Vytřeli se mi ancistrusové a mají mladé! Nevím kdy, nevím jak, nevím, kdo ze tří ryb je máma a táta, ale jasně je, že mám v akvárku ani ne centimetrové ancistrousky, okolo deseti kusů. Odkalovala jsem akvárko, jako vždy jsem kořen s hnědovkami přesunula do kýblu s odstátou vodou, abych mohla dno odkalit i pod ním, odkaluju odkaluju a na stěně najednou vidím pidiancistruse. Začnu se radovat a odkaluji dál. Doodkalím, dopustím vodu a chci kořen znovu přesunout zpátky, když se z kořene vyžene do kýblu hejnko dalších ancistrousků. Tak jsem všechny vrátila bezpečně zpět.

22.3.2002
Přes týden jsem založila novou násadu žábronožek a část skrmila. Druhou část jsem se pokusila udržet při životě. Přidala jsem maličko rozetřeného žloutku a hodně rozetřené vločkové krmivo k namnožení bakterií a prvoků. Jenže nebylo možné vzduchovat stále a ačkoliv to zpočátku vypadalo slibně, zdá se, že počet se silně zredukoval. Problém bude nejspíše v příliš veliké násadě a malém objemu vody. Nezbývá než dále experimentovat. Zdá se, že ryby po krmení artemiemi dostaly nezvyklou chuť k jídlu :-), ustavičně žebrají a cpou se jak nezavřené. Přiznám se, že jsem nedávno znovu fotografovala akvárko, ale nic z toho nebylo. Použila jsem automat Olympus na kinofilm, bohužel ať jsem dělala cokoliv a signalizace zaostření byla pozitivní, vyšlo z většiny jen cosi rozmazaného. Proto jsem vzala typického neautomata Zenita a tento týden něco nafotila. Ještě se pokusím akvárko speciálně nasvítit a vyfotit znovu.

17.3.2002
Již během dopoledne se žábronožky začaly líhnout. Poctivě jsem vzduchovala celý včerejšek, i v noci. Zhruba lehce po poledni jsem žábronožky zcedila přes tkaninu a podávala. Musím říct, že se jen zaprášilo, ryby byly nadšené. Za chvíli po nich nebylo ani památky. Jen škoda, že se jedná o velmi maličké krmivo a že pro dospělé ryby to byl spíše mls. Chtěla bych se pokusit o vychování větších žábronožek, vylíhlé krmit a pokusit se je dochovat do vhodnější velikosti. Nevím, zdá se to povede, ale za zkoušku to stojí. Doufám, že i tak dostaly rybičky do bříška to, co potřebovaly. Samozřejmě největší přínos je pro potěr. Velký přínos vidím v tom, že žábronožky si lze připravit kdykoliv, kdy je potřeba a současně nehrozí riziko chorob jako při lovu v divokých vodách. Nemohu sice říci, že je to 100% bezpečné, to opravdu neodhadnu, avšak beru - li v úvahu, že se jedná o slanovodní organismy, že vajíčka se berou ze salin, že v akváriu je naprosto jiné prostředí, je velká pravděpodobnost, že je to bezpečné živé krmivo. Také opět došlo k odkalování a výměně vody. Při té příležitosti jsem také zabojovala se štětičkovou, vláknitou a ještě jakousi jinou řasou. První jsou kratičké štětičky na okrajích listů. Ty nejstarší jsem oškubala. Druhá řasa je většinou na dně a jde sebrat. Třetí je také vláknitá, ale téměř bílá, skoro průhledná a roste na listech. Ty jsem taky oškubala. Odstranila jsem také staré odumírající listy. Asi týden mám ještě maličko pozměněný systém svícení, svítím spínačkami od 9 - 11 h, to spíše, aby si ryby našly nějakou tu baštu. Poté v 11 - 14 h je světelná pauza a znovu se svítí nepřetržitě od 14 - 22 h. To se týká samozřejmě pouze svícení zářivkami, jinak je akvárium částečně osvětleno oknem. Zdá se, že se řasy trochu omezily. Snad se mi to jen nezdá.

16.3.2002
Tak jsem založila násadu žábronožek. Do litru jsem přidala dvě rovné kávové lžičky soli a přidala vajíčka, méně než půlku kávové lžičky. Zavedla jsem vzduchování a nezbývá než čekat na výsledek.

12.3.2002
Na Lukách v akvaristice jsou zakoupila vajíčka artemií a poprvé v akvarijní praxi je chci vyzkoušet. Živé krmivo totiž nepoužívám vzhledem k jeho časté nebezpečnosti z hlediska nemocí ryb. Avšak nechci ryby stále držet na sušené stravě. Pokud máte nějaké zkušenosti ohledně tohoto krmiva, případně zajímavosti, napište, budu ráda.

10.3.2002
Predevčírem mi jedna zebřička v panice vyskočila z akvária a našla jsem ji příliš pozdě :-(((. Hladina nebyla zase tak vysoko. Zebričky jsou v karanténě příšerně vystresované. Proto jsem dnes přistoupila k trošku riskantní operaci, zebřičky jsem přidala do společného akvária. Tímto se v žádném případě nenechejte inspirovat !!! K tomuto kroku jsem byla přinucena velmi špatným stavem zebřiček ( vystresovanosti ) a naprosto vyčerpanou kapacitou větších nádrží. A ve společném akváriu jsou i s parmičkami duhovými. Jen doufám, že se nic nestane. Přesto chci zítra přidat preventivní dávku proti parazitům. Je sice pravdou, že není dobré přeléčovat společné akvárium, ovšem Terap FD mám v tomto směru vyzkoušený.

4.3.2002
Mám nové přírůstky. Párek parmiček duhových a čtyři dania pruhovaná zvaná zebřičky. Pořád je pozoruju a jsem z nich nadšená. Sameček parmičky je rudě zbarvený. Když jsem je přinesla, byly obě úplně vybledlé, skoro se nedalo poznat, co to je za rybu :-). Samozřejmě píšu s nadsázkou. Zebřičky na tom byly stejně, pruhy vůbec neměly. Ale už je mají.

1.3.2002
Tak očista akvária proběhla, ostříhala jsem spodní listy rostlin, které byly silně napadené řasou, ostatní listy jsem očistila manuálně a to, co nešlo sundat, jsem nechala být. Hromádku jávského mechu jsem zredukovala do přiměřených rozměrů a proprala. Nádrž jsem odkalila, kupodivu to nebylo tak strašné, jak jsem předpokládala. Také jsem vyměnila 20 l vody. Spínací hodiny jsem přeprogramovala na svícení 9 - 11 h, poté dojde ke zhasnutí a pak se znovu zapnou v 13 - 22 h. Touto mezerou v osvětlování chci omezit řasy, někde se doporučuje udělat přes poledne temnostní fázi, aby řasy tolik neprosperovali. Až najdu, kde jsem to četla, dám vědět. Připravuji nákup nových druhů ryb, hrozně se těším. Nejdříve samozřejmě projdou karanténou, ale i tak. Nabízím paví očka, již jich mám znovu dost k odběru. Nešlechtěná červená forma. Daruji případně vyměním za něco jiného podle dohody.

Další >>>