AKVADENÍK aneb co se děje v akváriích

26.2.2002
Nikdy jsem se nepotýkala s řasami. Nastalo období, kdy k tomu asi muselo konečně dojít. A tak se stalo, že s novými rostlinkami jsem si zanesla maličké množství jakési "štětičkové" řasy a podcenila jsem její rozšíření v akváriu. Náhle se objevilo i cosi, co je bílé, průhledné, jako paroží a dorůstá to velikosti i několika centimetrů. Nepochybně se jedná o řasu, avšak opravdu zajímavou. Dnes s tím konečně chci něco udělat při očistě akvária. Odstřihnu spodní hodně napadené listy, co půjde sundat mechanicky, setřu, co ne, ustřihnu nebo ponechám. Hlavně změním světelný režim, nevím, kde jsem to četla, ale někde doporučují přes poledne udělat v akváriu světelnou siestu, která prý působí proti řasám. No nevím, ale za zkoušku nic nedám. Skončila jsem s chovem čichavců díky jejich rivalitě, zbyla mi jedna dominantní samice, která všechny ostatní utrápila. Proto jsem ji dala jinému chovateli, který má vhodné podmínky pro chov čichavců a předpokládám i odpovídajícího velkého samce, který ji naučí se chovat. Místo čichavců míním rozšířit druhové složení akvária něčím zajímavým, zatím ještě dopředu nevím čím, ale to je ve fázi zjišťování a shánění.

19.1.2002
Dlouho jsem váhala, zda mám umístit za akvárium pozadí, docela se mi líbilo průhledné akvárium a bílá tapeta na zadní stěně mi nepřipadala nejhorší. Avšak dala jsem na rady jiných a ode dneška mám za akváriem desku s tapetovým pozadím, na jedné straně desky jednu a na druhé druhou pro možnost změny. Akvárium vypadá o mnoho lépe, ani jsem netušila, že tak malá operace udělá tak velký efekt. Jsem naprosto spokojená. Rostlinky konečně rostou, potěr dorůstá, ostatní ryby také, konečně mám z pozorování akvária požitek. Zdá se, že rozklad akvária v minulosti způsobil příliš silný proud vody dnem. Zdá se, že to nesvědčilo rhizosféře, rostliny dodávají do svého okolí vitamíny, hormony, aminokyseliny, cukry a podporují tak bakterie žijící u kořenů, které zpřístupňují živiny rostlině. Zdá se, že prouděním se veškeré kořenové exudáty vyplavily do vody a tím byla narušena spolupráce rostlina - rhizosféra.

17.1.2002
Zasadila jsem novou valisnerii spiralis. Je moc pěkná a dosahuje až k hladině. Zasadila jsem je do blízkosti starousedlých valisnerií.

16.1.2002
Skoro se až stydím, že už tu nemám novou aktuální fotografii svého akvária. Alespoň tedy slovně popíšu, jak akvárko od založení vypadá. Ceratopterisy se rozmnožily z úlomků rozpadlých předcházejících rostlin a po zasazení do levého kouta se vytvořila poměrně souvislá vrstva spíše nízkého porostu. Rostlinky se nadále množí vegetativně. V zadní části jsou zasazeny valisnerie, které pouští odnože. V pravém rohu se hrdě rozrůstá jedna echinodora, která zabírá 1/3 nádrže. Dále je v akváriu kořen s hnědovkami a v popředí nízký porost cryptocoryn + druh o něco větší. I ony pouštějí odnože. Na hladině plavou ceratophyly, které často protrhávám a v závěsu je velká koule jávského mechu. Akvárko je tedy nyní ozeleněno, jen se nějak nemůžu dostat k tomu jej vyfotit.

14.12.2001
Samici čichavce jsem po dvou dnech vrátila zpět, leč vše se opakovalo. Nevím, proč tak samce nesnáší, honí ho velmi intenzivně, je vybledlý a pohublý, schovaný stále v echinodoře. Proto jsem znovu samici musela odlovit. Čichavci jsou krásné ryby, leč jejich rivalita vůči sobě se mi skutečně moc nelíbí. Teď jak vlastně postupovat. Samec je chudáček, ani nevím, jestli se mi ho podaří dát dohromady. Samice je moc krásná, pěkně kulaťoučká, hodně veliká, krásně vybarvená. Leč mrcha. Moc hezky se k sobě chovali, myslela jsem, že bude i nějaký ten odchov. Ovšem z této představy asi nic nebude. Zároveň ji držím ve velmi malém prostoru, kde se špatně udržuje hygiena. Máte s čichavci podobnou zkušenost? Jinak Ceratopterisy vyhánějí a z kousků plavajících na hladině vyrůstají další, proto je již velká část akvária zazeleněna. Podařilo se mi hodně odrybnit akvárium, nyní jsou tam jen ancistrusy 3x, pancéřníčci 4x, čichavci proměnlivě jeden nebo oba a pár malých potěrů pavích ok. Zdá se, že krizi akvária i přes značné úsilí ( každotýdenní odkalování, vzduchování, filtrace ) způsobilo " zahnojení " akvária velkým množstvím detritu a anaerobní rozkladné procesy následně probíhající při dekompozici detritu. Tímto velice děkuji všem, kteří pomohli odrybnit akvárium od pavích ok. Doufám, že jsou spokojeni jak noví majitelé, tak rybičky. Přesto moje výzva k darování nebo výměně pavích ok např. za přebytky vodních rostlin stále trvá. Můj chov je velmi plodný a již nyní je potěru poměrně hodně. PROTO POKUD MÁTE O RYBY ZÁJEM, NAPIŠTE MI. Od včerejška mám také velmi pěkně nainstalované vzduchovací zařízení, je nyní zcela skryto.

10.12.2001
Opět nastalo poměrně dost změn. Ačkoliv jsem odkalovala a měnila polovinu vody v nádrži každý týden, ve dně probíhaly anaerobní procesy s produkcí sulfanu. Proto jsem radikálně snížila koncentrací ryb v akváriu, nyní jsou tam jen pancéřníčci, ancistrusy a čichavci a pár malých potěrků pavích ok. Konečně to snad vypadá, že akvárko bude vypadat tak, jak má. Ceratopterisy začaly vyhánět, hnědovky také, echinodora roste, cryptocorynám se daří a nyní přibyly i valisnerie. Omezila jsem používání jakýchkoliv přípravků, AquaSafe nepoužívám, nechávám vodu radeěi přirozeně odstát. Po snížení koncentrace ryb jsem prorývala dno odkalovačem a vyčistila ho myslím dost úspěšně. Teď nezbývá než svítit, rozumně krmit a občas vyměnit vodu. Před pár dny se mi stala jedna věc. Mám jeden pár čichavců, samec honil samici, tu to moc nebralo a spíše ho sváděla. Najednou jsem si všimla, že samec je nějaký pohublejší, samice ho honí, on je zalezlý v rostlinách a není ani šance, aby se pořádně nabaštil. Samici jsem odlovila do izolace. Je ale dost v šoku, bojím se o ni. Jenže se zároveň bojím i o samce, který teprve nyní vylezl z úkrytu a začíná baštit. Jak tohle vyřešit?

18.11.2001
Tak jsem poprvé odkalovala. Bohužel moje živorodky jsou šílená prasátka a produkují velké množství kalu, který podléhá anaerobnímu rozkladu. Takže budu muset odkalovat každý týden. Z volně plavajících zbytků ceratopterisu vyrostly krásné nové rostlinky s kořínky, takže nyní jsou již zasazeny ve dně a ostatní zbytky, které ještě s novými rostlinkami nemají vyvinuty kořínky, dosud plavou na hladině. Snažím se držet akvárko v čistotě a vyhnout se novým problémům. Držte mi akvarijní palce :-).

11.11.2001
Od včerejška jsem nebyla doma a po příjezdu večer jsem zjistila, že Ceratopterisy pěkně popojely. Ale jak. Je to vůbec možné? Vždyť nyní je substrát propraný a žádný výživný detrit tam není. Patrně bylo dno nějak otrávené, něco se možná deponovalo a nyní se odstranilo. Podezřívám i některé přípravky, teď opravdu nevím, jestli třeba nemohlo škodit něco z AquaSafe nebo SeraFishtamin. Asi přípravky omezím na minimum. Jinak mám politováníhodné sdělení. Bohužel jsem zjistila, že mlži žádné zvuky nevydávaly. Byl to onen jediný další organismus, který se v této nádržce společně s nimi vyskytoval. Ani si nejsem jistá, co to bylo, potápník? Bylo to docela malé, asi ještě ve vývojovém stádiu. Ačkoliv všechno nasvědčovalo tomu, že zvuky jsou od mlžů, jejich zdrojem byl on. Zvláštní bylo, že během zvuků se nijak nepohyboval, nebylo na něm patrno nic, co by nasvědčovalo tomu, že cvrká. Škoda :-(. Do akvária současně přibyly blíže neurčené dva druhy cryptokoryn.

10.11.2001
Tak došlo k velké akvarijní operaci :-). Odlovila jsem ryby do kbelíku, vyjmula substrát a rošt půdního filtru, proprala substrát a přidala nově zakoupený a znovu jsem akvárium zařídila. Oškubala jsem uhnilé listy a stonky Ceratopterisu a zasadila je a odumřelou část jsem nechala plavat volné po hladině, jelikož se na ní vyskytovaly nové rostlinky z vegetativního množení. Dalo to docela námahu, ale snad to bude stát za něco. Nainstalovala jsem spínací hodiny od 10:00 do 22:00.

6.11.2001
Rozhodla jsem se pro absolutní překopání akvária. Tuto časově náročnější operaci jsem naplánovala na sobotu. Úplně vyberu ryby, rostliny a veškerou dekoraci včetně substrátu, vyjmu rošt a akvárko po očištění substrátu a dodání ještě nějakého nového osadím rostlinami. A ještě nějaké přidám. Chci vyměnit hadičky, úplně vyčistit filtr ( samozřejmě vyjma náplně, jak jinak, budu muset naočkovat nitrifikační bakterie ), vymýt víko s osvětlením, no prostě pokusit se o všechno možné, aby akvárko bylo správně zařízeno. Jinak moji mlži slávečky mnohotvárné vesele vydávají zvuky dál, jsou odlišitelné dva kusy, jeden cvrká poměrně tiše, převládá druhá část zvuku a obecně je zvuk vyšší, druhý je hlasitější se zřetelně slyšitelnou i první fází zvuku a zvuk je nižší. Spojila jsem se s odbornými pracovišti, nikdo o tomto jevu neví, snažím se proto nyni spojit s odborníkem, který v rámci své profese slávečky choval.

27.10.2001
Ode dneška mám nainstalované dvě zářivky, stávající kryt je prořízlý v délce nového osvětlovacího korýtka na druhou zářivku a toto korýtko spočívá na krytu a svítí dovnitř. Jinak nebylo možné rozšířit kapacitu osvětlení. Vím, že to není zrovna nejideálnější řešení, ale určitě to bude znát. Teď bude otázka, jak zareagují rostliny, pokud ne, těžko budu dále pátrat po příčině nezdaru.

22.10.2001
Zakoupila jsem nové osvětlovací těleso Atman na instalaci jedné zářivky a míním ho zkombinovat se stávajícím osvětlovacím víkem. Zakoupila jsem i zářivku 15 W AquaGlo, ačkoliv jsem před ní byla zrazována. Ale myslím, že v kombinaci s teple bílou Narvou bude působit na rostliny dobře. Nyní jen musím vyřešit, jak obě svítidla nainstalovat, aby komplet byl jednak funkční a jednak působil esteticky.

15.10.2001
Jistě si vzpomínáte, že jsem si na konci srpna pořídila domů tři exempláře slávečky mnohotvárné. No a co se dnes nestalo. Ráno ve tři hodiny jsem se probudila a slyšela jsem tikání, jako když se zasekne u budíku sekundová ručička, kterému předchází zabzučení. Vstala jsem a procházela pokoj s ušima nastraženýma a zvuk mě neomylně zavedl k nádrži s mlži. Chtěla jsem rozsvítit, ale nechtěla jsem nikoho vzbudit. Tak jsem si šla znovu lehnout a spala. V 5:15 jsem vstala jako obvykle do práce a zvuky pokračovaly. Předpokládala jsem, že když rozsvítím, přejde to, ale rozezněly se ještě v kratších intervalech než předtím. Také když jsem se naklonila nad nádrží, chvíli ustaly a za chvíli znovu začaly. Věřte, že se mi to nezdálo a ani mi nepíská v uších :-), všichni rodinní příslušníci byli k tomu přizváni a všichni zvuky slyšeli. :-) Zdá se mi to neuvěřitelné, hledala jsem v nádrži něco zavlečeného z rybničních vod, co by mohlo něco takového dělat, ale kromě maličkého potápníka a buchanek jsem nenašla nic. Potápník ráno ležel rozespale na dně a ani se nehnul. Jediné vysvětlení je, že zvuky vydávají mlži. Jenže o tom jsem nikdy a nikde neslyšela. Přišla jsem z práce a šla rovnou k nádrži. Zvuky pokračují, dokonce několikahlasné, tedy zvuky nevydává jen jeden organismus, ale i ostatní. Nechápu to, do této doby bylo v nádržce ticho. Co se najednou děje? Pokusila jsem se zvuk nahrát, jakž takž se mi to povedlo, avšak šum má dost velkou intenzitu. První fáze zabzučení tedy mizí trochu pod šumem, ale cvrkání je zřetelně slyšet. Nahrávka je ve surovém tvaru, již jsem nezvedala hlasitost, snad tedy něco uslyšíte. Věřte, že se nejedná o podfuk, skutečně jsou to nahraní moji mlži. ( pozn. jak je popsáno v zápise z 11.11.2001, zdrojem zvuku nebyly mlži, ale jakýsi jiný organismus, který se s nimi vyskytoval ve společné nádržce. Nevím, co to bylo, potápník?.

14.10.2001
Vyjmula jsem postižené Ceratopterisy z akvária a trošku oškubala uhnívající větévky, aby se prosvětlily. Na těchto větvích byly i nové rostlinky, ty jsem odtrhla a umístila do láhve na okno, aby se vzpamatovaly. U mlžů mám totiž jednu takovou rostlinku už delší dobu a vyhání, aniž by byla zasazena do substrátu, pouze se volně vznáší. Také jsem konečně přidala k rybám čichavce. Jsou z toho trošku stresovaní, bojí se i pavích ok a jsou zalezlí v echinodoře.

10.10.2001
Další změna. Přidala jsem do pozadí akvária nové přídavné osvětlovadlo, DZ - 9 W - 19. Nevím, jestli je to vhodné doosvětlovadlo, ale jinou možnost jsem neměla.

9.10.2001
Všechna moje opatření pro znovuobnovení správného růstu rostlin se míjí účinkem. Pouze jsem nezvýšila počet osvětlovacích těles, dosud jsem to technicky nevyřešila. Avšak bude. Nyní uvažuji tímto směrem : na dně je rošt půdního filtru, nevadí náhodou rostlinám volný prostor pod substrátem? Kořeny rostou do hloubky, tedy prolezou roštem a objeví se ve volné vodě pravděpodobně s vrstvou kalu. Co když je právě toto příčinou problémů? Tuto hypotézu chci ověřit následujícím způsobem : jednu rostlinu Ceratopteris vyjmu a zasadím ji do kelímku naplněném substrátem ze dna. Pokud se zjistí, že je to hlavní příčinou, je jasný následující postup přeměny akvária. POKUD VÁS JEŠTĚ NĚCO NAPADÁ, CO BYCH MĚLA ZMĚNIT, DEJTE VĚDĚT. AKVARISTIKA JE MŮJ VELKÝ KONÍČEK, AKVÁRIU VĚNUJI PŘEVÁŽNOU ČÁST VOLNÉHO ČASU A VÝSLEDEK NENÍ SKORO ŽÁDNÝ. TO DOVEDE ČLOVĚKA DOCELA DOST OTRÁVIT.

7.10.2001
Po vyvaření a následném louhování kořene ve kbelíku jsem se rozhodla ho umístit do akvária. Vodu nebarví téměř vůbec, žádná plíseň nebo něco podobného, žádný zápach. Na něj jsem umístila karantenizovanou rostlinu Microsorium a vše jsem naaranžovala do akvária. Kámen, který jsem měla v akváriu, jsem vyjmula a na jeho místo ho umístila. Vypadá to moc pěkně. Kořen je velmi pěkný, vytváří oblouk, ve kterém pobývají ancistrusové i ostatní ryby. Působí to velmi dekorativně. Hnědovka dokonce ve kbelíku naprosto neosvětlovaném odnožila dvě nové rostlinky. Zvláštní, bez péče se mi rostlinám daří a s péčí to nestojí za nic. To je k vzteku.

4.10.2001
Do akvária jsem přidala karantenizovanou rostlinu Ceratophyllum demersum. Dříve mi šla výborně, ještě v roce 1991, tak jsem zvědavá, zda tomu bude tak i teď. Je velmi pěkná, uchytila jsem ji kamenem ke dnu, dosahuje i k hladině a začíná se po ni " pnout ", dá - li se to tak říct. Současně jsem vyměnila zářivku Oceanic Nature za teple bílou Narvu, také 15 W. Získala jsem informaci, že modrá složka spektra rostlinám moc neprospívá. Jsem tedy zvědavá, zda další opatření bude mít nějaké pozitivní výsledky.

30.9.2001
Situace s rostlinami se znovu vyhrotila. Ceratopteris, který rostl nádherně, vytvořil zcela bílé nitkovité výhony a echinodora to samé. Listy úplně bez chlorofylu. Něco je špatně a já začala nyní intenzivně pátrat, kde může být problém. Začala jsem tím, že jsem přestala filtrovat vodu přes dno, protože jsem na netu zachytila informace o neblahém působení půdního a tedy i antipůdního filtru. Proudění vody ve dně údajně nesvědčí rostlinám. Zkouším tedy i tuto variantu. Zaslepila jsem komínek a nechávám přetékat proud vody přes nálevku, protože jsem chtěla, aby se akvárko příliš nevířilo proudem vody z filtru. Ryby byly hodně nervózní a plavaly stále proti proudu, čímž se vyčerpávaly. Teď je to dobré. Současně filtruji na nejnižší výkon filtru. Přidala jsem také molitanovou filtrační vrstvu. To tedy první věc. Pak jsem začala více prověřovat vlastnosti vody. pH je 7,2, GH okolo 10, KH okolo 6 ? a dusitany jsou nulové. Dusičnany se pohybují okolo 35 mg/l. Nemám zcela čerstvé testy, což musím napravit. Voda se tedy v základních parametrech zdá být v pořádku. Jako další variantu, proč mi nejdou rostliny, jsem uvažovala o přítomnosti Acorusu v akváriu. Obsahují hodně silic, uvažovala jsem, zda nepůsobí staticky na růst ostatních rostlin. Současně vím, že se pro pěstování v akváriích moc nehodí a vyjmula jsem je z nádrže. Svítím nyní 12 hodin denně. Chtěla bych přidat ještě jednu zářivku, mám jen jednu 15 W Narvu Oceanic Nature, problém je ale v tom, že do víka se vejde jen jedna :-(. Jsem zvědavá, zda se něco změní. Když vás napadne ještě něco, co by se dalo dělat, ozvěte se mi.

29.9.2001
Čekala jsem, že ráno příjdu k akváriu a samec bude uhynulý. Jaké bylo mé překvapení, když vesele plaval mezi ostatními a všechno bylo v pořádku !!! Všimla jsem si, že na některých ploutvích má jakýsi povlak, nikoliv plísňový, spíše bakteriální. Večer po něm ale už nebylo ani památky. Nyní karanténu čeká léčení Terapem AB po dobu minimálně osmi dnů. Musím poznamenat, že s přípravkem Terap AB od Aquaru mám ty nejlepší zkušenosti, uveřejním léčbu na stránkách o ověřených léčbách. Takovou účinnost jsem nezaznamenala ani u Bactopuru od Sery ( vůbec žádný výsledek ) ani od AquaFuranu od Aquarium Munster.Navštívila jsem výstavu v Botanické zahradě, vzala jsem s sebou nový foťák, který jsem si pořídila a jsem skutečně velmi zvědavá, jak fotky vyjdou. Výstava se mi líbila, byla první den nainstalována a bylo vidět, že nádrže jsou čerstvě zařízené. Některé nádrže se mi moc líbily, současně se vystavovala i paví oka. Některá jsou krásná, ale mám výhrady, kam někdy šlechtění vede. Bohužel prodejní koutek mi připadal dost chudý.

<<< Zpět Další >>>