Co lze použít ke krmení


Není pochyb, že úspěch chovu je dán výživou. Za dobu, co jsem se věnovala chovu exotických ptáků, jsem vyzkoušela spoustu poživatin. Ne všechny měly pochopitelně úspěch. Používala jsem potraviny jak z přírodních zdrojů, tak i co dá dům.

Z běžné papouščí stravy jsem používala samozřejmě prodávané směsi zrní, avšak občas jsem kupovala i některé druhy odděleně a míchala jsem je dle potřeby. Většinou je třeba si dávat pozor na kvalitu kupovaného zrní. Velice často je totiž sáčkováno zrní zaprášené a některé je znečištěné i většími nečistotami - dá - li se to tak nazvat, kupříkladu kusy provázků apod. Je proto dobré si odzkoušet kvalitu vybrané směsi a tu pak dlouhodobě používat. Problém však bývá se znečištěním živočišným, např. obilními škůdci jako je pilous černý, kornatec skladištní nebo roztoč moučný. Obzvláště nebezpečný je právě poslední zmiňovaný roztoč, který může způsobit dlouhodobé záněty tenkého střeva ptáků. Někdy však není vina na výrobci, nýbrž na nevhodném uskladnění. Onehdy jsem zakoupila velice dobrou a odzkoušenou směs zrní, ze které však cestou domů vylézalo velké množství dospělých obilních škůdců.

Zelené krmení je velice důležité. Sběr ve volné přírodě však čítá rizika postřiku a znečištění trusem volně žijících zvířat. Proto jsem si vybírala jen lokality, v nichž nehrozila chemická aplikace herbicidů nebo hnojiv apod. Raději je dobré veškeré sesbírané krmivo omýt. Více se dozvíte v kapitole Zelené krmení. Zelenina a ovoce musí být čerstvá a nezkažená a také řádně umytá.

Používala jsem také vaječná krmiva, o nichž je více uvedeno v kapitole Složky potravy a také o dalších nezbytných i méně používaných součástech papouščího jídelníčku.

I z domácích zdrojů je možné zásobovat papouščí jídelníček. Například se dá podávat bramborová kaše, krupicová kaše ( tu jsem používala i k dokrmování mláďat ), rohlíky a chleby, tavený sýr, tvaroh, škubánky bez úpravy nebo bramborové knedlíky, Corn Flakes (naše korela se po nich mohla utlouct) nebo nesolené buráky a vlašske ořechy. Tyto potraviny jsou určeny k občasnému krmení. Pozor však na to, že papoušci jsou velice mlsní. Kupříkladu naše korela se s chutí vrhala na chipsy, které jsem jí však ze zdravotních důvodů nemohla dovolit. I zde se potvrdilo rčení VŠEHO S MÍROU. Lidské potraviny určitého druhu lze dobře použít, jiné však nikdy. Navíc je důležité, aby ptákům nebyla podávána jednostranná strava, jinak budou odmítat všechno nové krmivo.