KRUPIČKA - Ichtyophthirius multifiliis
- Sera Costapur - dávkování podle návodu ( 1. den 1ml na 20 l akvarijní vody, 2. den 0,5 ml na 20 l akvarijní vody, v případě ryb citlivých na malachytovou zeleň se doporučuje první den poloviční dávka ), zvýšení teploty na 28 stupňů a intenzivní vzduchování, doba léčby týden, poté výměna poloviny vody a přidání aktivního uhlí do filtru. Nutno provádět ve společné nádrži, nikoliv jen odlovit nemocné ryby do karantény a tam léčit. Tento postup byl doporučen akvaristou ( vita.s@email.cz ), který jej použil 7x se 100% účinností ( po týdnu nebylo po parazitovi ani památky ) a vhodnosti i pro citlivé ryby jako neonky. Před léčbou je vhodné nádrž odkalit a léčivem plnit i filtry. Podle dalších informací Costapur způsobuje úhyn ampulárií a jiných plžů, dokonce prý úhyn ancistrusů s 3-4 denním zpožděním. Pozor tedy na tuto možnost.
- Ciliacont od firmy Bioplast - před dávkováním je vhodné vyměnit 1/5 vody za čerstvou. 1.den se dávkuje 20 kapek přípravku na 50 l vody a teplota se zvýší na 28 - 30 stupňů, současně se musí z filtru odstranit aktivní uhlí a rašelina, pokud jsou instalovány tyto náplně a zavede se intenzivní vzduchování, filtrace se nesmí zastavit, 2.den se přidá 10 kapek na 50 l vody a 4.den se vymění 30 % vody. Po ukončení léčby se má filtrovat přes aktivní uhlí, aby se odstranil zbytek léčiva. Akvarista, který mi tento postup doporučil, použil tento způsob léčby kromě výměny vody, kdy nevyměnil 30% vody, ale 50%. Léčivo se nemá kombinovat s jinými léčivy. Pokroky v léčbě viděl již druhý den, úbytek teček a chuť ryb na potravu. Léčiva proti krupičce jsou většinou letální pro sumcovité ryby (hlavně pro ancistrusi se 3-4denním zpožděním) a ampulárie i jiné plže, v tomto případě však akvarista úhyny nezaznamenal, i když léčil ve společném akváriu. Druhové složení společenské nádrže bylo : tetra citronová, tetra neonová, čichavec perleťový, razbora klínoskvrnná, krunýřovec modrý, danio pruhované, parmička duhová, parmička krásnoploutvá, plata skvrnitá, z plžů ampularie a okružák.
- PUNCTOL od firmy JBL - vyzkoušel akvarista p.janousek@mikroelektronika.cz a konstatuje, že působí velmi rychle.
NAPADENÍ STŘEVNÍMI HLÍSTICEMI CAPILLARIA
BAKTERIÁLNÍ NÁKAZY ( rozpady ploutví, vředy, bakt. povlaky apod. )
- Terap AB - postupovala jsem přesně podle návodu, avšak podávala jsem nejvyšší doporučenou dávku, tedy 5 kapek na 1 l vody nebo 5 ml na 20 l vody. Vždy druhý den jsem měnila 1/3 objemu nádrže a podávala 1/3 původní dávky. Tuto léčbu jsem použila po dobu 12 dnů. Funguje výborně na zákaly kůže i ostatní projevy bakterioz. Samozřejmě záleží na kmenech, které ryby napadly. V mém případě však preparát působil naprosto výborně, tam kde Bactopur i AquaFuran naprosto pohořely. Na rostliny léčivo nemá neblahý vliv.
NAPADENÍ PARAZITY SPIRONUCLEUS A HEXAMITA - nejčastější projev dlouhé bílé výkaly setrvávající u řitního otvoru
- Entizol ( modře napsané dávkování )
NEJASNÉ ONEMOCNĚNÍ, PRAVDĚPODOBNĚ BAKTERIÁLNÍ NAPADENÍ VZDUŠNÉHO MĚCHÝŘE - NAPADÁNÍ NA BOK BĚHEM PLAVÁNÍ
-
Terap ER v nejvyšší doporučené dávce společně s podáváním Sera Fishtamin v dávce 1 kapka na méně než litr
BAKTERIÁLNÍ ONEMOCNĚNÍ PATRNĚ VYVOLANÉ FLEXIBACTER COLUMNARIS, PROJEVUJÍCÍ SE BĚLAVÝM ZABARVENÍM TLAMKY A BĚLAVÝM POVLAKEM NA TĚLE RYB
-
Furanol od firmy JBL - použil akvarista na léčbu parmiček v dávce 1 tableta na 15 l vody (dávka je o něco vyšší než doporučovaná). Příznaky vymizely do tří dnů, parmičky přežily všechny.
Neúčinné léčebné postupy
Samozřejmě i informace o neúčinných léčbách jsou nanejvýše důležité. Čekám od Vás i tyto informace.
BAKTERIÁLNÍ NÁKAZY ( rozpady ploutví, vředy, bakt. povlaky apod. )
- Bactopur, AquaFuran - v mém akváriu naprosto neúčinné, dávkováno bylo přesně podle návodu