Virová onemocněníAerocystitis


Napadá plynový měchýř. Ryba ztrácí smysl pro rovnováhu, plave s hlavou dolů nebo nahoru. Probíhá často současně s infekční vodnatelností. Bývá zvětšená zadní část tělní dutiny. Stav ryb komplikují současně i parazitární nákazy.

léčení - neexistuje přímá léčba, doporučuje se zvednout pH na 7 - 7,5, silně vzduchovat a filtrovat, dodržovat hygienu, často měnit vodu a aplikovat antiparazitární koupeleLymphocystis


Buňky napadené virem jsou zpočátku tuhé útvary velikosti 0,5 mm. Mohou být bělavé velikosti špendlíkové hlavičky. Lze je někdy vzhledem přirovnat k jikrám, jsou čiré či nažloutlé. Ve vizuálním popisu se informační zdroje značně liší. Později dochází k jejich růstu do podoby hrbolů, které připomínají svojí strukturou květák. Jsou tmavě hnědé až černé, někdy však i bezbarvé. Tyto útvary se postupem času rozpadají. Uvádí se, že již po 2 - 3 dnech od nákazy může být ryba pokrytá enormně velkými buňkami.

léčení - neexistuje, nutnost co nejrychleji odstranit uhynulé ryby, jsou velkým zdrojem nákazyRhabdovirus carpio


Ryby nakažené tímto virem jsou vodnatelné, vybledlé nebo mají tmavší hřbet, šupiny odstávají. Vnitřní orgány jsou zduřelé včetně konečníku a jsou na nich krevní výrony, naopak žábry jsou bledé, oči jsou vystouplé. Dochází i k deformitám páteře.

léčení - neexistuje přímá léčba, doporučuje se zvednout pH na 7 - 7,5, silně vzduchovat a filtrovat a mírně dezinfikovat trypaflavinem, dodržovat hygienu a často měnit vodu