Virová onemocnění



Aerocystitis


Napadá plynový měchýř. Ryba ztrácí smysl pro rovnováhu, plave s hlavou dolů nebo nahoru. Probíhá často současně s infekční vodnatelností. Bývá zvětšená zadní část tělní dutiny. Stav ryb komplikují současně i parazitární nákazy.

léčení - neexistuje přímá léčba, doporučuje se zvednout pH na 7 - 7,5, silně vzduchovat a filtrovat, dodržovat hygienu, často měnit vodu a aplikovat antiparazitární koupele



Lymphocystis


Buňky napadené virem jsou zpočátku tuhé útvary velikosti 0,5 mm. Mohou být bělavé velikosti špendlíkové hlavičky. Lze je někdy vzhledem přirovnat k jikrám, jsou čiré či nažloutlé. Ve vizuálním popisu se informační zdroje značně liší. Později dochází k jejich růstu do podoby hrbolů, které připomínají svojí strukturou květák. Jsou tmavě hnědé až černé, někdy však i bezbarvé. Tyto útvary se postupem času rozpadají. Uvádí se, že již po 2 - 3 dnech od nákazy může být ryba pokrytá enormně velkými buňkami.

léčení - neexistuje, nutnost co nejrychleji odstranit uhynulé ryby, jsou velkým zdrojem nákazy



Rhabdovirus carpio


Ryby nakažené tímto virem jsou vodnatelné, vybledlé nebo mají tmavší hřbet, šupiny odstávají. Vnitřní orgány jsou zduřelé včetně konečníku a jsou na nich krevní výrony, naopak žábry jsou bledé, oči jsou vystouplé. Dochází i k deformitám páteře.

léčení - neexistuje přímá léčba, doporučuje se zvednout pH na 7 - 7,5, silně vzduchovat a filtrovat a mírně dezinfikovat trypaflavinem, dodržovat hygienu a často měnit vodu